15 sierpnia - rocznica "Cudu nad Wisłą" i święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
access_time 2019-08-15 08:00:00
Dziś przypada 99. rocznica Cudu nad Wisłą – “Bitwy Warszawskiej”, która ocaliła Europę przed bolszewickim najazdem. W Kościele katolickim świętowane jest natomiast Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

99 lat temu – w sierpniu 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "cudu nad Wisłą" i uznawana za 18.najważniejszą bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed zalewem bolszewizmu.

13 sierpnia 1920 roku rozpoczęły się walki w rejonie Radzymina i Ossowa, gdzie poległ bohatersko ks. Ignacy Skorupka, kapelan 36. Pułku piechoty Legii Akademickiej (14 sierpnia). Trzy dni później Wojsko Polskie pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęło ofensywę znad Wieprza, wspierając obrońców stolicy, którzy bili się pod Radzyminem. Polacy odnieśli wielkie zwycięstwo, a bolszewicy w panice zaczęli wycofywać się na wschód.

Gdy w połowie sierpnia 1920 roku ważyły się losy polskiej stolicy, pod Zadwórzem niedaleko Lwowa 330 ochotników pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego stawiło bohaterski opór przeważającym siłom Pierwszej Armii Konnej Siemiona Budionnego. Polacy ponieśli wielką ofiarę – w walce poległo 318 obrońców Zadwórza – ale opóźnili ofensywę bolszewicką, przekreślając wrogie plany zdobycia Lwowa.

W 1923 roku zdecydowano, że 15 sierpnia będzie obchodzony jako Święto Żołnierza. Uroczyste obchody zwycięstwa nad bolszewikami, zniesione po wojnie przez komunistów, zostały przywrócone w niepodległej Polsce.

Tarnowskie obchody 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpocznie dziś uroczystość pod pomnikiem Wincentego Witosa o godz. 10.30. W południe w tarnowskiej katedrze odprawiona zostanie msza święta za Ojczyznę, po której nastąpi przemarsz pod Grób Nieznanego Żołnierza. Około godz. 13.15 zaplanowano tam m.in. złożenie wieńców. Uroczystość w nieco efektowniejszej oprawie organizuje natomiast w Woli Rzędzińskiej Gmina Tarnów i Starostwo Powiatowe. Szczegóły TUTAJ

Z kolei Kościół katolicki obchodzi dziś święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to jedno z najstarszych świąt maryjnych. Dogmat o wniebowzięciu NMP ogłosił papież Pius XII w 1950 r.: “Powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej” (Breviarium fidei VI, 105).

W polskiej tradycji dzień ten znany jest jako święto Matki Bożej Zielnej. W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. Święcenie ziół ma podkreślać, że człowiekowi potrzebna jest ozdrowieńcza moc natury. Według starej tradycji, w bukiet do poświęcenia w tym dniu wiązano siedem lub 77 różnych ziół i zbóż, najczęściej są wśród nich dziurawiec, rumianek, przywrotnik, oset, kozłek lekarski (waleriana) i lawenda, ale zdarzają się też koper, mięta i szałwia. W środku, niczym berło, umieszczana jest często dziewanna. Siódemka już w Starym Testamencie jest symbolem doskonałości.

Podczas obrzędu poświęcenia śpiewane są pieśni, wychwalające Maryję jako „lilię dolin” i „kwiat pól”. Bukiety poświęconych roślin zanosi się do domów i zasusza. Mają one chronić przed chorobami i przynosić błogosławieństwo domostwu.

Fot. Jerzy Kossak „Cud nad Wisłąolej na płótnie, 1930

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A