Świat pszczół na dożynkach w Pleśnej
access_time 2019-08-16 04:03:00
To będzie stoisko, że palce lizać! A przy okazji będzie można się wiele nauczyć o fundamencie naszego ekosystemu, czyli o pszczołach. Wszystko dzięki stoisku Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała – „Gotuj! Poznając świat pszczół!”, które odwiedzi dożynki gminy Pleśna. Impreza odbędzie się w niedzielę, 18 sierpnia na placu targowym w Pleśnej.

- Naszym celem jest popularyzacja pszczół i szeroko rozumianego pszczelarstwa. Chcemy pokazać ich znaczenie dla ekosystemu i dla nas, ludzi. Kulinaria są doskonałym przykładem – mówią organizatorzy stoiska z LGD Dunajec-Biała. Wiele prawdy niesie ze sobą cytat przypisywany Albertowi Einsteinowi: „Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia”. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ważnej roli pszczół w ekosystemie.

Życie pszczół jest fascynujące, o czym świadczą liczne ciekawostki. Choćby, jak ta: aby powstało 0.3 kg miodu, pszczoły muszą przelecieć 88,5 tys. km i usiąść na 2 mln kwiatów. Pszczoły wytwarzają miód w ten sam sposób od 150 mln lat, ale niestety są też zagrożone. Według danych szacunkowych na 1 633 355 rodzin, w 1 462 rodzinach pszczelich stwierdzono ostre zatrucie, a podtrucie w 11 177 rodzinach. Dlatego tak ważną rolę odgrywa edukacja i przeprowadzanie takich inicjatyw, jak Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała. 

Pszczoły są też jedynymi owadami, których produkty są spożywane przez ludzi. Warto zajrzeć do stoiska LGD Dunajec-Biała, by spróbować pysznych dań. Podczas poprzednich edycji przedsięwzięcia serwowano między innymi: racuszki z jabłkami i miodem, brzoskwinie w miodzie, koktajle z miodem na bazie kefiru i maślanki, lemoniadę z miodem, miętą i cytryną i wiele, wiele innych smakołyków. Skosztuj i zainspiruj się kulinarnie - wachlarz możliwości wykorzystania miodu w kulinariach jest ogromny, wszystko zależy od naszej inwencji. Co istotne, różne gatunki miodu potrafią diametralnie odmienić smak danej potrawy.

Za nami już kilka wydarzeń plenerowych, w których można było odkryć świat pszczół. Przed nami jeszcze wspomniane dożynki gminne w Pleśnej oraz dożynki powiatowe w Wojniczu (25 sierpnia) jak też dożynki wojewódzkie i Święto Fasoli w Zakliczynie (1 września).

Stoisko jest organizowane w ramach zadania publicznego pn. "Małopolskie LET’S To BEE" które jest współfinansowane ze środków Województwa Małopolskiego.

Komentarze...