Więcej radiowozów na drogach. Ruszyła akcja "Bezpieczny weekend"
access_time 2019-08-14 09:43:00
Rozpoczęła się policyjna akcja "Bezpieczny weekend", podczas której policjanci szczególną uwagę zwracają na trzeźwość kierowców i prędkość z jaką prowadzą samochody. Na drogi wyjechały m.in. nowe samochody z wideorejestratorami, które na co dzień wykorzystywane są w grupach SPEED.

Akcja "Bezpieczny weekend" rozpoczęła się dziś o godz. 6 i potrwa do niedzieli, do godz. 22. Działania policji w ramach „Bezpiecznego weekendu” rozpoczęła akcja "Prędkość". Jak informuje policja, prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Niedostosowana do warunków ruchu niesie za sobą zagrożenia związane m.in. z brakiem opanowania pojazdu. Wpływa również, w istotny sposób, na rodzaj doznanych w wypadku obrażeń. 

Policja apeluje do kierowców, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m. in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań. Przypomina też, że bezpieczna prędkość to ta dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni, własnych umiejętności. 

Według danych na dzień 12 sierpnia przekazanych przez Komendę Główną Policji, mundurowi zatrzymali 28,6 tys. kierowców, którzy przekroczyli prędkość powyżej 50 km w obszarze zabudowanym. Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku zatrzymano 18,2 tys. kierowców. Wzrost jest więc ogromny.

Niestety znacznie wzrosła również liczba kierowców zatrzymanych za jazdę pod wpływem alkoholu. W tym roku liczba ta sięgnęła prawie 69 tys. 

Komentarze...