Trudna walka z barszczem Sosnowskiego. Tarnów dostał finansowe wsparcie
access_time 2019-08-13 15:45:00
Blisko 22 tysiące złotych zostało w tym roku przeznaczone na usuwanie z Tarnowa barszczu Sosnowskiego. To niebezpieczna roślina, która może powodować groźne oparzenia skóry. Łatwo ją zauważyć, bo wyróżnia się rozmiarami, może osiągnąć nawet cztery metry wysokości.

Likwidacja barszczu Sosnowskiego jest prowadzona łącznie na kilku hektarach gruntu w Tarnowie. Jego największe siedliska znajdują się w okolicach ulicy Komunalnej, Majchra i Romanowicza. Ponad 80 procent kwoty, przeznaczonej na likwidację roślin – około 17 tysięcy złotych – zostało przekazane miastu w ramach dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, który od wielu lat finansuje zwalczanie barszczu Sosnowskiego w Małopolsce.

Przypomnijmy, to inwazyjna, trudna do zwalczenia roślina. Występuje w całej środkowej Europie, do której została przeniesiona z Kaukazu w latach 50 – tych XX wieku. Zaczęto hodować ją jako roślinę pastewną w Związku Radzieckim, a później również w Polsce. Szybko jednak okazało się, że jest to groźny dla ludzi i zwierząt gatunek, który wymknął się spod kontroli i zaczął gwałtownie rozprzestrzeniać. Roślin nie należy zrywać ani dotykać, bo wydzielany przez nie olejek eteryczny powoduje poważne, trudno gojące się oparzenia, które w skrajnych przypadkach prowadzą nawet do śmierci. Szkodliwość barszczu Sosnowskiego nasila się latem, gdy panuje słoneczna i upalna pogoda. Roślina wydziela wtedy toksyny nawet na odległość kilku metrów. Skutkiem mogą być uszkodzenie dróg oddechowych, wymioty, a nawet uszkodzenie wzroku. 

Barszcz Sosnowskiego wyglądem przypomina przerośnięty koper. Osiąga nawet 4 metry wysokości, ma zieloną bruzdowaną łodygę, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Liście składają się z dość szerokich i przeważnie tępo zakończonych lub nagle, krótko zaostrzonych odcinków. Białe kwiaty zebrane są w gęsty i duży baldach o średnicy do 50 cm. Barszcz Sosnowskiego jest objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wsparł dotacjami także programy z zakresu edukacji ekologicznej, realizowane we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa – cykl konkursów i wycieczek ekologicznych w tarnowskich placówkach oświatowych „Zrównoważone wykorzystanie zasobów – lepsze jutro dla Ziemi” i projekt „Tarnowscy ekostrażnicy na tropie problemów środowiskowych”. Dotacje wyniosły odpowiednio ponad 29 i 8 tysięcy złotych.

Komentarze...