Jarosław Gowin dostał od Azotów prezent wykonany w technologii druku 3D
access_time 2019-08-13 11:08:00
Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Chociaż nieoficjalna kampania wyborcza trwa już od dawna, prawdziwy wyborczy wyścig ruszył właśnie teraz. Jarosław Gowin zainaugurował swoją kampanię w Tarnowie. W poniedziałek, 12 sierpnia wybrał się z wizytą do działającego w Azotach Centrum Badawczo-Rozwojowego. Niespełna dwa lata wcześniej wicepremier uczestniczył w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod tę inwestycję.

Prezentacja Centrum rozpoczęła się od pokazania możliwości Mikroskopu SME (Skaningowy Mikroskop Elektronowy). Urządzenie to, pozwala uzyskać ostry obraz przy powiększeniach do miliona razy. W pracowni przetwórstwa polimerów zaprezentowana została z kolei aparatura umożliwiająca prowadzenie projektów badawczych, realizowanych w ramach doktoratów wdrożeniowych. Kolejnym punktem wizyty była jedna z 46. supernowoczesnych sal laboratoryjnych, zlokalizowanych w Centrum Badawczo–Rozwojowym, w której na co dzień prowadzone są prace nad nowymi produktami Grupy Azoty S.A.. W pracowni katalizatorów omawiano z kolei nowoczesny sprzęt do testów katalitycznych. Wicepremier Jarosław Gowin odwiedził także Centrum Materiałów do Druku 3D, która jest innowacyjną jednostką zajmującą się badaniami, optymalizacją i wytwarzaniem materiałów do popularnych w ostatnich latach drukarek 3D. Z kolei w Hali Instalacji Testowych zaprezentowane zostały linie półtechniczne rektyfikacji, destylacji, polimeryzacji, a także nowo uruchomiona produkcyjna linia powłok próżniowych.

- Miałem okazję uczestniczyć w 2017 roku w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Azoty w Tarnowie. To, co zobaczyłem po niespełna dwóch latach, napawa mnie dużym optymizmem. Nowoczesna nauka to innowacyjność, badania i rozwój. Dzisiaj rolą kluczowych polskich firm takich jak Grupa Azoty jest to, by inwestować w badania i rozwój oraz w naszych polskich młodych naukowców. Grupa Azoty nie tylko prowadzi szereg własnych prac badawczych, uruchomiła własny program akceleracyjny, ale również skutecznie sięga po środki zewnętrze na badania i jest w czołówce podmiotów wspierających kształcenie doktorantów w systemie wdrożeniowym – powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

- Z perspektywy niespełna roku działalności Centrum Badawczo-Rozwojowego należy stwierdzić, że jego utworzenie było naprawdę bardzo dobrym pomysłem. Jesteśmy usatysfakcjonowani z prac w Centrum Badawczo–Rozwojowym. Jego kierunki rozwoju utwierdzają nas, że była to bardzo dobra i przyszłościowa inwestycja. Z tym większą przyjemnością oprowadziłem dziś po centrum badawczo-rozwojowym pana premiera Jarosława Gowina, który przecież w roku 2017 uczestniczył w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum. Jako Grupa Azoty czujemy się odpowiedzialni za działania w polskiej chemii, a także wyznaczanie nowych dróg rozwoju. Dowodem tego jest właśnie Centrum Rozwojowo–Badawcze, które dzisiaj zaprezentowało nam swoje olbrzymie możliwości – podkreślał Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty.

Na zakończenie spotkania prezes zarządu Grupy Azoty wręczył wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi upominek – statuetkę wybitnego polityka, wicepremiera i męża stanu, ekonomisty i przedwojennego dyrektora tarnowskich Zakładów Eugeniusza Kwiatkowskiego wykonaną technologii druku 3D z produkowanych w Tarnowie poliamidowych filamentów i pokrytą próżniowo w tarnowskim Centrum Badawczo-Rozwojowym.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A