Za tydzień rusza Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę
access_time 2019-08-09 10:00:00
„Parafia wspólnotą uczniów Chrystusa” – to hasło 37. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę, która wyruszy w sobotę, 17 sierpnia. Wędrówka potrwa dziewięć dni. – Pielgrzymka będzie wędrującą parafią – powiedział dyrektor ks. Zbigniew Szostak na kilka dni przed wymarszem.

- Nasze hasło nawiązuje do trwającego V Synodu Diecezji Tarnowskiej, który w tym roku poświęcony jest parafiom. Przygotowaliśmy duchowy program z myślą o ludziach, którzy żyją w świecie gdzie trudno jest tworzyć prawdziwe relacje, zawiązywać trwałe przyjaźnie. Dziś często też człowiek jest samotny. Pielgrzymka może pomóc odkryć wartości, które mają nas przeprowadzić przez życie. Jeśli będzie to możliwe do zrealizowania w grupie pielgrzymkowej to mamy nadzieję, że będą także owoce w naszych wspólnotach, do których wrócimy – powiedział ks. Zbigniew Szostak, dyrektor PPT podczas spotkania z dziennikarzami.

Organizatorzy spodziewają się, że z Tarnowa na szlak wyruszy ok. 7 tys. osób.  - W sobotę i w niedzielę może być nas więcej, później niektórzy będą musieli wrócić do swoich obowiązków domowych i pracy. Im bliżej Jasnej Góry pątników będzie przybywać, takie mamy doświadczenia z poprzednich lat – dodaje ks. Szostak.

Ci, którzy nie pójdą, mogą zostać duchowymi pątnikami. Ks. Roman Majoch odpowiedzialny za grupę duchowych pielgrzymów zachęca media, by pomogły pielgrzymować tym, którzy zostają w domach. - To chorzy, cierpiący, osoby pracujące, ci którzy dawniej chodzili, rodziny naszych pielgrzymów. Ta grupa będzie się modlić za pątników i organizatorów. Zapraszamy do tej wspólnoty, by sercem być z nami – dodaje ks. Majoch.

W pielgrzymowaniu na piechotę a także duchownym pątnikom pomoże zmodyfikowana aplikacja aPPT. - Została ona dostosowana do potrzeb osób niedowidzących i niedosłyszących. Są nagrania, teksty, można znaleźć modlitwy, konferencje, postać dnia. To także informacje o Mszach św. na szlaku, postojach, trasie. Osobom, które będą odwiedzać pątników, pomogą mapki i informacje gdzie nocują grupy – mówi Dariusz Mucha, jeden z autorów aplikacji.

Organizatorzy PPT apelują do kierowców o bezpieczne poruszanie się kiedy na drogach spotkają pielgrzymów. - Porządkowi będą udrażniać ruch. Każdy z nich przeszedł szkolenie. Mają do tego uprawnienia – dodaje ks. Roman Majoch.

Dyrekcja PPT proponuje, by zabrać ze sobą namioty i oczywiście sprawdzone obuwie. - Jeżeli ci, którzy idą po raz pierwszy kupili nowe buty, to zacznijcie już w nich chodzić. Doświadczeni pątnicy wiedzą, że najlepiej zabrać buty, w których chodzi się od dłuższego czasu. Ważne też, żeby mieć coś do siedzenia i pelerynę, która ochroni nas przed deszczem. Będzie chleb i zaopatrzenie, żeby nie trzeba było tego wszystkiego nosić ze sobą – dodaje ks. Zbigniew Szostak.

PPT na Jasną Górę rozpocznie się w sobotę, 17 sierpnia, Mszą św. o 6.30 na Placu Katedralnym w Tarnowie. Będzie jej przewodniczyć biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Więcej szczegółów na oficjalnej stronie Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A