Tarnów słono zapłaci za pomysły rządu. Przegląd prasy
access_time 2019-08-07 08:59:00
Za proponowane przez rząd podatkowe ulgi czy podwyżki w oświacie, lokalne samorządy zapłacą mniejszymi wpływami do budżetów. Odpowiedzialni za finanse miast i gmin łamią sobie głowę, w jaki sposób zrekompensować mniejsze wpływy do budżetów. Zapraszamy na cotygodniowy przegląd prasy.

W dzisiejszym wydaniu "Gazety Krakowskiej" możemy przeczytać m.in o tym, że w 2020 roku budżet miasta może się skurczyć o 30 mln:

  • Pomysły ekonomiczne rządu położą samorządy na łopatki?

O kilkadziesiąt milionów złotych może zostać w przyszłym roku odchudzony budżet Tarnowa. To spodziewany efekt wprowadzonych niedawno przez rząd reform podatkowych i podwyżek w oświacie. Najwięcej będzie kosztowała miasto obniżona stawka podatku PIT z 18 na 17 procent oraz zerowy PIT dla młodych do 26 roku życia. Jeśli znacząco nie wzrośnie subwencja oświatowa, to ciężar wypłacania podwyżek w oświacie uderzy także w samorządy. W magistracie trwa burza mózgów, jak poradzić sobie z mniejszymi wpływami. Konieczna może być redukcja etatów urzędniczych, restrukturyzacja spółek, a także oszczędności w wydatkach. Brane są też pod uwagę poważne korekty wydatków inwestycyjnych. Niewykluczone jest też podnoszenie opłat i podatków w Tarnowie. Już teraz mówi się o tym, że trzeba będzie po raz kolejny uchwalać nowe stawki za wywóz odpadów.

  • Ryszard Ścigała nadal siedzi w więzieniu. Sąd odrzucił jego wniosek

Sąd Apelacyjny w Rzeszowie podtrzymał decyzję Sądu Okręgowego w Krośnie, który nie zgodził się na przedterminowe zwolnienie z więzienia byłego prezydenta Tarnowa. Ryszard Ścigała będzie mógł starać się o to ponownie za trzy miesiące.

 

Z kolei tematem okładkowym tygodnika "Temi" są wypadki ciężarówek, do których coraz częściej dochodzi na drogach:

  • Ciężarówki wiozą śmierć

W minionym miesiącu na drogach powiatu tarnowskiego w wypadkach drogowych uczestniczyły dwie ciężarówki, w czerwcu – jedna. W każdym z tych przypadków były ofiary śmiertelne. Bo ciężarówka na drodze to nie żarty. Jeśli coś nieszczęśliwie zawali jej kierowca albo kierowca innego pojazdu, który znajdzie się w pobliżu kolosa na kołach, o tragedię łatwiej niż w innym przypadku. Zdaniem policji grupa kierowców ciężarówek nie wyróżnia się szczególnie pod względem skłonności do wykroczeń, ale skutki ich przewinień mogą okazać się bardziej poważne. Martwią informacje pochodzące z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego: dużo samochodów ciężarowych poruszających się po naszych drogach jest niesprawnych, a kierowcy ciągle kombinują  z rejestrowanym czasem pracy.

  • Jak miasto chce pozyskać i… nagrodzić podatnika?

Już blisko dwa tysiące osób zadeklarowało udział w loterii podatkowej. Organizowana po raz pierwszy w Tarnowie taka loteria ma wypromować miasto, ale też zachęcić osoby mieszkające w okolicznych gminach do rozliczania podatku PIT w Tarnowie. Miasto chce w ten sposób pozyskać dodatkowych podatników i zwiększyć wpływy do budżetu. Czas na zgłaszanie udziału w loterii mija 31 sierpnia.

  • Wanna ma zatrzymać wodę

Przez rok na wiadukcie kolejowym nad al. Tarnowskich w Tarnowie nic się nie działo. Przebudowa układu drogowego stanęła, bo wykonawca głowił się wiele miesięcy, jak uszczelnić podziemny tunel. Wreszcie znalazł rozwiązanie i roboty wznowiono w ubiegłym tygodniu. To ostatni etap prac, dzięki którym obiekt zyskać ma skuteczną ochronę przed zalaniem podziemnymi wodami. Wykonane za pierwszym razem tzw. ściany szczelinowe nie zdały egzaminu, nie udało się zabezpieczyć warstw drogowych przed napływem wód gruntowych. Wykonawca musiał przygotować nowy projekt zabezpieczenia przed wodami podziemnymi. Przy wiadukcie pozostały nadal do wykonania izolacja przeciwwodna i przebudowa drogi nad obiektem.

 

Komentarze...