Tarnowski magistrat ogłosił drugi przetarg na budowę plaży nad Wątokiem
access_time 2019-08-06 15:47:00
Jak informuje tarnowski magistrat, został ogłoszony drugi przetarg na budowę Plaży Miejskiej nad Wątokiem, jednego z zadań, wybranych przez mieszkańców do realizacji w Budżecie Obywatelskim 2018. Pierwszego przetargu nie udało się rozstrzygnąć, bo złożone oferty przekroczyły budżet inwestycji.

Na ogłoszony przetarg wpłynęły sześć ofert. Najwyższa zaproponowana cena za wykonanie zadania sięgała niemal dwóch milionów złotych, najniższa wynosiła ponad 1,3 miliona. Przetarg został unieważniony. Urząd Miasta ogłosił kolejny, który ma zostać rozstrzygnięty za dwa tygodnie, 20 sierpnia.

Przypomnijmy – plaża nad Wątokiem przy ulicy Południowej to jeden z pięciu zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego, na który mieszkańcy Tarnowa głosowali w 2017 roku. Pomysł zebrał 450 głosów. Inwestycja miała być zrealizowana w roku ubiegłym, jednak na przeszkodzie stanęły między innymi przeciągające się uzgodnienia z państwową spółką Wody Polskie, która odpowiada za krajową gospodarkę wodną i zarządza państwowymi terenami położonymi nad rzekami, takimi jak brzegi Wątoku. Miasto musiało czekać na odpowiedź spółki, a po zakończeniu formalności trzeba było też przygotować nowy projekt, zgodny z wymogami, stawianymi przez spółkę. Zrezygnowano z brodzika dla dzieci, zapisanego w propozycji projektodawcy, bo nie było zgody na jego budowę.

Według nowego projektu teren nad Wątokiem ma zostać utwardzony, powstanie też plaża i piaskownica, przy których znajdzie się miejsce na leżaki i parasole oraz promenada i ścieżka spacerowa z modrzewiowego drewna. Wygodne dojście do plaży umożliwią stalowe ażurowe schody z balustradami oraz podjazd dla niepełnosprawnych. W pobliżu plaży staną różnego typu ławki, kosze na śmieci, toalety typu toi toi, parawany do przebierania się i stojaki rowerowe. Ochłodę odwiedzającym zapewni kurtyna wodna. Projekt przewiduje też zasadzenie drzew i krzewów oraz zasianie trawy.

Budżet zadania to blisko 450 tysięcy złotych. To zgodne z regulaminem budżetu obywatelskiego, który zakłada, że koszt zgłaszanych przez mieszkańców pomysłów nie może przekraczać kwoty pół miliona złotych, tymczasem ceny usług i materiałów budowlanych wciąż rosną. Jeżeli ogłoszony drugi przetarg na budowę plaży zostanie rozstrzygnięty i uda się wyłonić wykonawcę, inwestycja zostanie zrealizowana do połowy przyszłego roku.

Komentarze...