Niecodzienne doznania muzyczne w zbliżający się 7 weekend Festiwalu EMANACJE
access_time 2019-08-06 04:50:00
W najbliższy weekend (10-11sierpnia) czekają nas aż trzy koncerty. Wystąpią Arte dei Suonatori, Adam Bałdych Quartet oraz Marimbazzi Duo. Szerokie spektrum repertuaru artystów złoży się na niecodzienne doznania muzyczne czekające na uczestników siódmej już edycji Festiwalu Emanacje.

W sobotę 10 sierpnia o 19:00 w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach wystąpi w kameralnym składzie najaktywniejsza polska orkiestra grająca na historycznych instrumentach - znakomita Arte dei Suonatori. Zespół w składzie Katarzyna Drogosz (fortepian), Maciej Łukaszuk (wiolonczela) oraz Ewa Golińska (skrzypce) wykonają utwory Marii Szymanowskiej oraz Franciszka Lessela. Zespół ma na swoim koncie kilkaset koncertów w Polsce oraz poza jej granicami, w tym na takich festiwalach jak Musica Antiqua Festival van Flaanderen w Brugii, Lufthansa Festival w Londynie czy Schleswig Holstein Musik Festival w Niemczech; nagrania radiowe realizowane we współpracy z radiofoniami polskimi i zagranicznymi: Program 2 PR, BBC, Radio Duńskie DR, Radio Merkury Poznań, Radio France, Radio Bawarskie BR, Radio SWR; rejestracje telewizyjne dla stacji Mezzo i TVP oraz wielokrotnie nagradzane nagrania płytowe dla wytwórni BIS Records, Channel Classics, Alpha oraz DUX.

Z kolei w niedzielę w Muzeum Miejskim na Zamku w Suchej Beskidzkiej wystąpi niecodzienny duet perkusistów Marimbazzi Duo. Artyści Paweł Dyyak oraz Jakub Kołodziejczyk zaprezentują recital na dwie marimby z niezwykle barwnymi i bogatymi w przeróżne efekty dźwiękowe utworami E.Sejourne’a, J.Freichera, I.Trevino, J.G.Walthera, D.Friedmana, D.Samuelsa, T.Golińskiego oraz A.Ignatowicz-Glińskiej.

Jednak prawdziwą „wisienką na torcie” będzie niedzielny koncert w Lusławicach o 19:00 jednego z najważniejszych skrzypków jazzowych na świecie - Adama Bałdycha. Zespół w składzie Adam Bałdych (skrzypce), Krzysztof Dys (fortepian), Andrzej Święs (kontrabas), Dawid Fortuna (perkusja) zaprezentuje materiał z najnowszego albumu pt.„Sacrum Profanum” - koncert ten jest częścią trwającej właśnie trasy promocyjnej tegoż wydawnictwa nagranego dla prestiżowej niemieckiej oficyny ACT MUSIC. Sacrum Profanum jest próbą wpisania muzyki sakralnej różnych epok w kontekst współczesnego świata - jego bogactwa brzmień, wolności interpretacji i ekspresji. Kompozycje średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen, latami trzymane w sekrecie w Watykanie „Miserere” Gregorio Allegriego czy utwory współczesnej awangardzistki So  Gubaiduliny to materiał dotychczas wykonywany z ogromnym namaszczeniem formalnym, a jego próby jakiejkolwiek ingerencji aranżacyjno - interpretacyjnej były wręcz zabronione. Bałdych czujnie obserwując przemiany dzisiejszego świata, podejmuje to wyzwanie i tworzy nowy projekt, włączając w niego również swoje nowe kompozycje napisane specjalnie dla tego kwartetu. Po niezwykle udanych projektach „The New Tradition” z Yaronem Hermanem, „Antiphona - Psalmy Syryjskie” czy ostatnio „Brothers” z norweskim Helge Lien Trio, Bałdych tym razem proponuje muzykę niezwykle uduchowioną realizowaną w duchu nieskrępowanej improwizacji i przy użyciu współczesnych środków artystycznych jak dźwięk dookólny i wizualizacje. Tworzy muzykę konceptualną, ale w ciągłym dialogu ze swoim odbiorcą.

Rezerwacja i sprzedaż biletów na www.emanacje.pl

Na zdj. Adam Bałdych

Komentarze...