Dzięki współpracy pięknieją cmentarze wojenne
access_time 2019-08-06 06:33:00
Jak już pisaliśmy, na przełomie lipca i sierpnia przedstawiciele Instytutu i Muzeum Historii Wojen w Budapeszcie wraz z Dowództwem Uzupełnień, Przygotowań i Wyszkoleń Wojska Węgierskiego oraz 11. Małopolską Brygadą Obrony Terytorialnej wspólnie odnawiali cmentarz wojenny w Tuchowie. Podczas prac udało się odnaleźć grób, który widniał tylko na starej austriackiej mapie.

Jak informuje mjr Bartosz Kubal, oficer prasowy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, przygotowania do rozpoczęcia współpracy polsko – węgierskiej w zakresie rewitalizacji grobów cmentarza wojskowego nr 164 w Tuchowie trwały około 8 miesięcy. Pierwszy raz przedstawiciele Ministerstwa Obrony Węgier oraz dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej spotkali się 9 maja w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Ustalono wtedy szczegóły uczestnictwa w corocznych obchodach operacji limanowsko – łapanowskiej oraz rewitalizacji grobów w Tuchowie pod Tarnowem.

Wspólne prace, prowadzone pod nadzorem konserwatora Marka Sawickiego, na cmentarzu nr 164 z I wojny światowej w Tuchowie rozpoczęły się 29 lipca. Przez cały tydzień polscy i węgierscy żołnierze wspólnie odnawiali cokoły grobów, wymieniali krzyże oraz przywracali wygląd pierwotny bramy. Co ciekawe w połowie prac udało się odnaleźć grób, który widniał tylko na starej austriackiej mapie.

Prace zakończyły się 3 sierpnia na cmentarzu nr 163 na Furmańcu, gdzie odbyła się uroczystość religijno – patriotyczna z udziałem Adrienne Körmendy – konsul generalnej Węgier w Krakowie, polskich władz państwowych i lokalnych, a także żołnierzy biorących udział w rewitalizacji grobów.

Fot. WOT (zdjęcia z cmentarza) i Wojciech Kras/UM w Tuchowie (zdjęcia z uroczystości na cmentarzu w Furmańcu)

Komentarze...