Podwyżka cen biletów jednorazowych i opłat za parkowanie
access_time 2019-07-12 12:17:00
Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej Tarnowa, radni przegłosowali podwyżki zaproponowane przez prezydenta. Podnieśli cenę biletu jednorazowego z 2,40 zł do 3,20 zł. Więcej zapłacimy też za godzinę postoju w strefie. Za pierwszą godzinę opłaty wzrosną z 2,50 na 3,30 zł. za drugą z 2,60 do 3,90, a trzecia będzie kosztować do 4,60 zł. Kolejne 3,30 zł.

Podrożeją bilety jednorazowe

Podczas wczorajszej sesji przegłosowano uchwałę w sprawie ustalenia cen za przewozy komunikacją publiczną. Siedmiu radnych było przeciw. W wyniku podjętej uchwały od września tarnowian czekają zmiany cen biletów autobusowych. Podrożeją bilety jednorazowe - cena jednorazowego biletu papierowego normalnego wzrośnie z 2,40 zł do 3,20 zł, biletu ulgowego do 1,60 zł. 

Korzystniejsze będą za to stawki dla pasażerów korzystających z biletów okresowych. – Jest tendencja, by ograniczać bilety papierowe. Chcemy, by bilety elektroniczne były w większym stopniu wykorzystywane przez pasażerów. Bilety okresowe na kartach miejskich są znacznie tańsze od biletów papierowych – wyjaśniał Artur Michałek, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji. – Czym kierowaliśmy się, by marginalizować bilety papierowe? Przede wszystkim są to koszty dystrybucji, koszty produkcji - w skali roku sięgają ponad czterystu tysięcy złotych. Dlatego dążymy, by oferta elektroniczna była częściej wybierana przez mieszkańców – podkreśla dyrektor Michałek.

Najwięcej zaoszczędzą osoby, które zakupią bilety elektroniczne w wersji premium. W przypadku 12-miesięcznego biletu normalnego na wszystkie linie cena dla posiadaczy miejskiej karty premium wyniesie 500 złotych, zaś ulgowy kosztować będzie 250 zł. Dotychczas najdłuższym obowiązującym biletem był pięciomiesięczny za 320 zł. Bilety miesięczne normalne na jedną linię kosztować będą 40 zł (dotychczas 60 zł), ulgowe 20 zł (zamiast 30 zł). W przypadku biletów miesięcznych na wszystkie linie będzie to odpowiednio 60 i 30 zł (dotychczas 90 i 45 zł).

Ponadto wprowadzono bezpłatne przejazdy dla uczniów szkół podstawowych. 

Prezydent Roman Ciepiela przekonywał, że podwyżki są konieczne, bo - Niestety wszystko drożeje. Radni kilka lat temu postanowili, że bilet będzie kosztował nie 3 zł, tylko 2.40 zł. To była taka szlachetna intencja zmniejszająca ceny biletów z intencją, że miało to pobudzić mieszkańców Tarnowa do częstszego korzystania z autobusów. Niestety nie pobudziło i wpływy z biletów są wyraźnie mniejsze. Z budżetu miasta w ubiegłym roku dołożono do komunikacji publicznej ponad 22 mln zł, czyli tarnowianom sfinansowano około 70 proc. faktycznej wartości każdego zakupionego biletu.

Nowe ceny biletów będą obowiązywać od września.

Nowe ceny za parkowanie

Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej Tarnowa, radni podjęli również uchwałę w sprawie ustalenia Strefy Płatnego Parkowania na drogach publicznych w Tarnowie oraz wysokości opłat za parkowanie i sposobu ich pobierania. Nowe stawki obowiązywać będą od 1 października.

Uchwała zwiększyła obszar Strefy Płatnego Parkowania o ulice: Drużbackiej, Wita Stwosza, Głowackiego, Rogoyskiego, Reytana, Grottgera, PCK, 1 Maja oraz ul. Parkową na odcinku od ul. PCK do Słowackiego. Poszerzenie strefy spowodowane jest bardzo niską rotacją parkujących na tych ulicach pojazdów. Blokują one miejsca postojowe praktycznie przez cały dzień, co powoduje ograniczenia w parkowaniu pojazdów zarówno mieszkańców jak i przyjezdnych.

Parkowanie w SPP płatne będzie w dni powszednie w godz. 9-16. Opłata za pierwszą godzinę wynosić będzie 3,30 zł, za drugą – 3,90 zł, za trzecią – 4,60 zł, a za czwartą i każdą kolejną godzinę – 3.30 zł. Odmienne stawki obowiązywać będą dla posiadaczy Tarnowskiej Karty Miejskiej premium oraz Tarnowskiej Karty Miejskiej standard (w przypadku tej ostatniej z ważnym biletem okresowym komunikacji miejskiej w Tarnowie). Za pierwszą oraz czwartą i każdą kolejną godzinę parkowania zapłacą oni 2.60 zł, stawki za drugą i trzecią godzinę wynosić będą natomiast odpowiednio 3.10 zł oraz 3.70 zł.

Jeszcze mniejsze koszty za parkowanie w SPP poniosą kierowcy dysponujący Tarnowską Kartą Miejską premium z ważnym biletem okresowym: za pierwszą godzinę zapłacą 2.30 zł, za drugą 2.70 zł, za trzecią 3.20 zł, a za każdą kolejną 2.30 zł.

Parkowanie do 60 minut przy ul. Nowej, Piłsudskiego, Szpitalnej, Curie-Skłodowskiej, Kościuszki na odcinku od Pułaskiego do Reymonta oraz Goldhammera od Wałowej do Mickiewicza będzie nieodpłatne. Osoby korzystające z niego muszą posiadać tzw. bilet zerowy z wypisanym numerem rejestracyjnym pojazdu. Bilety te dostępne są w parkometrach.

Podjęta uchwała wprowadziła ponadto abonament zastępczy „A”, dla każdego z typów abonamentów wydanych na numer rejestracyjny pojazdu. Wydawany on będzie osobom, które ze względu na uszkodzenie lub wypadek utraciły możliwość korzystania z pojazdu.

Podjęcie uchwały pozwoli zwiększyć dochody o około 500 tysięcy złotych rocznie. Rozszerzenie strefy o dodatkowe ulice wiąże się natomiast z wydatkiem około 350 tysięcy – to zakup dziewięciu parkomatów oraz oznakowanie ulic.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A