Strażacy OSP w Zakliczynie mistrzami w ratowaniu życia
access_time 2019-06-26 11:02:00
Ochotnicza Straż Pożarna w Zakliczynie wygrała Ogólnopolskie Mistrzostwa w Ratownictwie w Ramach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, które odbyły się w Barczewie.

Drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie w składzie: Dominika Karpiel, Agnieszka Martyka, Tomasz Soból i Dominik Gałuszka zwyciężyła w XIII Ogólnopolskich Mistrzostwach w Ratownictwie w Ramach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, które miały miejsce w Barczewie, w województwie warmińsko-mazurskim. Podczas konkurencji, które odbywały się zarówno nocą, jak i za dnia, druhowie musieli zmierzyć się z 24 zadaniami, głównie sprawnościowymi i medycznymi. Wypadek masowy, oparzenia, nagłe zatrzymanie krążenia, hipotermia, upadek z wysokości oraz wypadek arborysty na wysokości 4 metrów to tylko część z nich. Uczestnicy musieli również przeprawić się przez wodę, aby dostać się do samochodu, który wpadł do rzeki, ewakuować poszkodowanego na desce za pomocą liny po 15-metrowej skarpie oraz w całkowicie zapylonym pomieszczeniu pomóc osobie, która po wybuchu została przygnieciona przez ścianę. Zadania sprawnościowe obejmowały bieg z przeszkodami przez rowy wypełnione wodą, strzelanie z paintballa do celu, jak również ćwiczenia z elementami samoobrony, które można było wykorzystać choćby podczas zadania w Zakładzie Karnym, gdzie więzień zaatakował jednego z ratowników. 

Druhowie z OSP Zakliczyn uzyskali największą ilość punktów w dwóch sobotnich zadaniach - „Fosa” i „Asasyn” oraz zwyciężyli w piątkowych nocnych konkurencjach. W kategorii Ochotniczych Straży Pożarnych jednostka OSP Zakliczyn zajęła I miejsce z przewagą 227 punktów. W ogólnej klasyfikacji zakliczyńscy ratownicy zdobyli 4 miejsce spośród 32 drużyn z całej Polski ze stratą zaledwie 23 punktów do podium wyprzedzając drużyny m.in. z Państwowej Straży Pożarnej, Policji, PCK, Maltańskiej Służby Medycznej czy Akademii Ratownictwa .

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A