Małopolscy terytorialsi gotowi do pomocy
access_time 2019-05-23 11:35:00
Wojska Obrony Terytorialnej podniosły gotowość Zespołów Oceny Wsparcia w Małopolsce, na Podkarpaciu i ma Śląsku w związku z sytuacją pogodową - przekazał oficer prasowy 11 Brygady mjr Bartosz Kubal.

Zadaniem Zespołów Oceny Wsparcia jest podwyższenie efektywności zarządzania kryzysowego. To one jako pierwsze udają się na miejsca zdarzeń, oceniają sytuację i nawiązują kontakt ze sztabem kryzysowym. Ich zadaniem jest także oszacowanie potrzeb użycia sił i środków z zasobów wojska.

Terytorialsi do działań mogą ruszyć na wniosek wojewody do ministra obrony narodowej. Dowódca Brygady płk Krzysztof Goncerz zapewnił, że takie decyzje podejmowane są błyskawicznie. Było tak w przypadku wtorkowych wydarzeń na Lubelszczyźnie, gdzie przy usuwaniu szkód po trąbie powietrznej ze strażakami współpracuje dwustu żołnierzy WOT z 2 Lubelskiej Brygady OT.

Od wtorku przed intensywnymi opadami i wezbraniem rzek alerty wydaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz RCB. Tylko we wtorek strażacy w całej Polsce podjęli ponad 1 120 interwencji w związku z sytuacją pogodową, a w środę - już niemal 800. Na południowym wschodzie kraju podnosi się poziom wód; dochodzi do podtopień budynków.

- Nikt z poszkodowanych nie pozostanie bez pomocy - zadeklarował z kolei w środę premier Mateusz Morawiecki, który podczas wideokonferencji z wojewodami z regionów, gdzie wystąpiły intensywne deszcze i podtopienia, poprosił o przedstawienie aktualnej sytuacji oraz raportu dotyczącego koordynacji działań pomiędzy poszczególnymi służbami. Premier zwrócił też uwagę na sytuację starszych, samotnych osób. - One są szczególnie narażone na to nieszczęście, na skutki nieszczęść. Dbałość o tych ludzi - nasze babcie, naszych dziadków - jest szczególnym obowiązkiem państwa - powiedział. 

Fot. WOT

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A