Dialog Obywatelski
access_time 2019-05-13 03:18:00
20 maja w tarnowskim teatrze odbędzie się Dialog Obywatelski, czyli otwarta debata pomiędzy zgromadzoną publicznością, a zaproszonymi gośćmi – Elżbietą Bieńkowską, unijną komisarz do spraw rynku wewnętrznego, prezydentem Tarnowa, Romanem Ciepielą i Markiem Sową, samorządowcem, wicemarszałkiem Małopolski w latach 2010 – 2015, obecnie posłem. Początek o godzinie 9.

Dialogi Obywatelskie odbywają się w różnych miastach w całej Unii Europejskiej. Są otwarte dla wszystkich chętnych, bezpłatne, a wiele z nich jest transmitowanych na żywo. Można w nich uczestniczyć także za pośrednictwem Twittera - hashtag #Eudialogues. Spotkania mają formę debat publicznych z komisarzami europejskimi lub innymi politykami Wspólnoty, w tym posłami do Parlamentu Europejskiego lub politykami krajowymi, regionalnymi i lokalnymi. Inicjatorem Dialogów Obywatelskich jest Komisja Europejska, która chce w ten sposób umożliwić szerokiej publiczności udział w debatach ze swoimi przedstawicielami. Celem jest dotarcie do obywateli Wspólnoty z informacjami o bieżącej działalności KE oraz gromadzenie pytań i informacji od obywateli, które są następnie wykorzystywane przy okazji unijnych publikacji. Dialogi są organizowane od 2015 roku. Od tej pory odbyły się w ponad 400 miastach w całej UE. W roku ubiegłym wzięło w nich udział łącznie ponad 74 tysiące uczestników, a internetową transmisję śledziło 750 tysięcy widzów. Spotkania wywołały 14,7 miliona reakcji w mediach społecznościowych.

Struktura debat składa się z pytań i odpowiedzi. W pierwszej rundzie debaty pytania gościom zadaje prowadzący spotkanie moderator, potem przychodzi czas na pytania publiczności. Każdy może zadać europejskim politykom pytanie, zgłosić swoje uwagi oraz wypowiedzieć się na temat wpływu unijnej polityki na codziennie życie. Można również podzielić się swoją wizją przyszłości Europy.

Tarnowski Dialog Obywatelski będzie poświęcony między innymi innowacjom, przedsiębiorczości oraz bilansowi 15 lat Małopolski i Tarnowa w UE. Do udziału zaproszeni są wszyscy chętni, również pytania mogą dotyczyć różnorodnych tematów.

Komentarze...