Dzień Otwarty psychiatrii w ZPS
access_time 2019-05-09 15:44:00
W piątek, 10 maja, Oddział Dzienny Psychiatryczny Ogólny w Zespole Przychodni Specjalistycznych przy ulicy Mostowej 6 zaprasza na dzień otwarty. Początek o godzinie 15, zapisy są przyjmowane pod numerem telefonu 14 631 02 03. - Chcemy pokazać mieszkańcom jak wygląda i funkcjonuje nasza placówka. Odpowiemy na wszystkie pytania, chętnie udzielimy wskazówek - mówi Ines Szczepańska, lekarz psychiatra i kierownik oddziału.

Pacjenci korzystają z terapii farmakologicznej i zajęciowej oraz psychoterapii grupowej i indywidualnej, a każdy dzień rozpoczynają od społeczności – czyli spotkania pacjentów i personelu, poświęconego podsumowaniu poprzedniego dnia, w tym wydarzeń, do których doszło także poza oddziałem, w domu, w rodzinie. - Celem codziennego podsumowania jest pogłębianie wiedzy o samym sobie, przeanalizowanie postępów w terapii, rozważenie zmian - mówi Joanna Skowron, psychoterapeuta. Oddział Dzienny Psychiatryczny Ogólny stale ma pod opieką grupę, liczącą 21 osób. Jej skład się zmienia, bo w miejsce pacjentów kończących terapię przychodzą nowi. Na oddziale zatrudnione są psychoterapeutki o najwyższych możliwych kwalifikacjach, cieszy się on też zasłużoną renomą wśród pacjentów, chętnych do podjęcia leczenia wciąż jest dużo.

Zajęcia zaczynają się o godzinie 7, trwają do 14.35, od 9 do 13.30 trwa terapia grupowa, pozostały czas przeznaczony jest na terapię indywidualną i wypełnianie obowiązków administracyjnych. Zajęcia dla pacjentów mają różnorodny charakter, bo tematyka terapii grupowej jest uzależniona od potrzeb grupy i z nią konsultowana. To najczęściej treningi umiejętności interpersonalnych, takie jak trening asertywności, przyjmowania konstruktywnej krytyki, rozmowy na temat emocji. Na oddziale prowadzona jest też terapia indywidualna czyli rozmowy psychoterapeuty z podopiecznymi, odbywające się raz w tygodniu. Spotkania mają na celu wspieranie pacjentów w ich pracy nad sobą i nad swoją osobowością. Obejmują między innymi psychoedukację, czy zajęcia psychologiczne takie jak psychodrama, psychorysunek, kolaż czy biblioterapia. Biblioterapia polega na tym, że pacjenci przygotowują cytaty z literatury lub wykorzystują inne dzieła sztuki, aby w ten sposób powiedzieć coś o sobie, wyrazić z czym się identyfikują, zaprezentować swoje emocje. - Tych form wsparcia jest znacznie więcej. Chętnie zaprezentujemy je w piątek, zapraszamy wszystkich zainteresowanych – zachęca Joanna Skowron.

Pacjenci z miasta i regionu mają zagwarantowane bezpłatne leczenie w placówce. Aby móc korzystać z oferty oddziału, trzeba mieć skierowanie od lekarza specjalisty lub lekarza rodzinnego. Oddział powstał w 2006 roku, dzięki funduszom unijnym, więc dzień otwarty, organizowany w ramach Dni Otwartych Funduszy Unijnych w Małopolsce, to także okazja do zaprezentowania efektów, jakie udało się w tym czasie osiągnąć. Jutrzejsze spotkanie rozpocznie się krótką prezentacją, przedstawiającą metody pracy z pacjentami i sposób funkcjonowania oddziału. Po jej zakończeniu goście zwiedzą placówkę w towarzystwie personelu. Początek o godzinie 15.

Na zdjęciu: personel Oddziału Dziennego Psychiatrycznego Ogólnego ZPS

Komentarze...