W BWA o duchologii polskiej
access_time 2019-05-09 06:41:00
O przełomie lat 80. i 90. w kontekście przedmiotów i obyczajów będzie można posłuchać podczas spotkania z Olgą Drendą, autorką książki „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”. Wykład odbędzie się w Biurze Wystaw Artystycznych 12 maja o godz. 16.00.

Olga Drenda zbiera artefakty czasu polskich przemian: fotografie, kolorowe magazyny i czasopisma ezoteryczne, kalendarze, reklamy, kasety wideo, okładki książek. Widać na nich przeobrażającą się rzeczywistość; współistnienie dwóch kulturowych i estetycznych porządków. Widać także marzenia i aspiracje Polaków, którzy za wszelką cenę pragną być nowocześni i „dogonić Zachód”. Obok barów mlecznych pojawiają się fastfoody, adidasy wypierają sofiksy, telewizja emituje pierwsze reklamy, a ludzie z wypiekami na twarzy uczestniczą w seansach spirytystycznych Kaszpirowskiego. Pisząc o tamtej rzeczywistości, autorka nie popada w nostalgię ani ironię. Rezultatem jest fascynujący zapis polskiej codzienności okresu transformacji.

W czasie spotkania będzie można nabyć książki Olgi Drendy „Duchologia polska” oraz najnowszą „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”. Jak informują organizatorzy, na uczestników czeka niespodzianka od Wydawnictwa Karakter – bezpłatny egzemplarz książki „Duchologia polska”.

Dodajmy, że wydarzenie towarzyszy wystawie „Rzeczy i ludzie”, która poświęcona jest wzajemnym relacjom przedmiotów i osób. Przed wykładem Olgi Drendy o godz. 15 zaplanowano kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Rzeczy i ludzie” oraz pokaz pracy Filipa Bruchnalskiego „Porządek rzeczy”.

Komentarze...