Spór trwa, a ruiny się rozsypują. Przegląd prasy
access_time 2019-04-30 09:53:00
W dzisiejszym przeglądzie prasy m.in. o coraz gorszym stanie ruin zamku na Górze Św. Marcina oraz o problemie z segregacją odpadów w Tarnowie.

W dzisiejszym wydaniu Tygodnika Temi możemy przeczytać m.in. o trwającym już od ponad dekady sporze o "Marcinkę":

  • Spór o "Marcinkę" jeszcze potrwa

Jak wiadomo, minister rolnictwa wydał korzystną dla samorządu Tarnowa decyzję w sprawie działek na Górze Św. Marcina i decyzja ta - długo oczekiwana - przybliża spór o wzgórze zamkowe do ostatecznego finału. Trudno jednak sądzić, że nastąpi on prędko. Prawdą jest, że wieloletnia historia tego sporu zmierza już do końca, lecz nikt dziś nie wie, gdzie jest ten koniec. Zachodzi obawa, że jeszcze niejeden fragment ruin zamku Tarnowskich całkiem się rozpadnie, gdy wreszcie zostanie ustalony właściwy gospodarz terenu, który zajmie się w końcu porządkowaniem "Marcinki". A zamek nie może czekać. Nie tylko wciąż rozsypują się kolejne historyczne fragmenty średniowiecznej budowli, ale spacer po wzgórzu staje się ryzykowny. Chociaż formalnymi właścicielami wzgórza są Sanguszkowie, nigdy nie podjęli oni prac konserwatorskich lub zmierzających do uporządkowania terenu. Jest pewne, że ten marny stan będzie trwał aż do prawomocnego orzeczenia. Może wtedy nadejdą dla zamku Tarnowskich lepsze czasy.

  • Pieniądze mogą przepaść ze śmieciami

Tuż przed świętami pojawiła się wiadomość, że mieszkańcy kilkudziesięciu bloków w Tarnowie wkrótce zapłacą więcej za wywóz śmieci, ponieważ nie są przestrzegane standardy właściwej segregacji odpadów. Wiadomość ta mocno zaniepokoiła ludzi, gdyż dla wielu rodzin mogło chodzić o dodatkowe, niebagatelne dla nich kwoty. Na przykład czteroosobowa rodzina zapłaciłaby aż o 56 zł więcej w skali miesiąca. Informacje te bulwersowały mieszkańców osiedli, ale zaraz po świętach Urząd Miasta Tarnowa zakomunikował, że na pewien czas wstrzymuje decyzję o wzroście opłat za wywóz śmieci. Na razie więc nie ma podwyżki, ale problem nadal pozostaje.

  • Drożej za bilet jednorazowy, ale taniej za okresowy?

Do tarnowskich radnych trafił projekt zmian cen biletów komunikacji miejskiej w Tarnowie, który przewiduje obniżenie stawki biletów okresowych i wydłużenie czasu ich obowiązywania, przy jednoczesnym podniesieniu ceny biletu jednorazowego. Takie rozwiązanie ma m.in. zachęcić do korzystania z publicznej komunikacji większą liczbę tarnowian. Podczas majowej sesji radni podejmą ostateczną decyzję o wprowadzeniu w życie proponowanych zmian. Jeżeli projekt zostanie zaakceptowany, nowe ceny biletów zaczną obowiązywać 1 lipca.


Z kolei w najnowszym wydaniu Gazety Krakowskiej m.in. o remoncie mostu na rzece Breń w powiecie dąbrowskim:

  • Aby dojechać do pracy, już nie muszą nadkładać kilometrów. Tymczasowy most nareszcie otwarty

Mieszkańcy Zabrnia i okolicznych wiosek w powiecie dąbrowskim po ponad pół roku znów mogą przejechać przez rzekę Breń. Zarząd Drogowy w Dąbrowie Tarnowskiej wybudował tymczasowy most obok rozebranej przeprawy. Właściwa ma zostać oddana do użytku do końca sierpnia.

  • Nowy prezes Kopalni Soli Bochnia w końcu wybrany przez radę

46-letni Maciej Kuszalik zostanie następnym prezesem zarządu bocheńskiej kopalni soli. Po długiej rekrutacji rada nadzorcza dokonała wyboru.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A