Światowy Dzień Książki - święto książki i czytelników
access_time 2019-04-23 11:16:00
Umberto Eco mawiał, że „kto czyta książki, żyje podwójnie”, Szymborska nazywała czytanie „najpiękniejszą zabawą, jaką ludzkość wymyśliła”, a Antoine de Saint-Exupéry uważał, że „czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka”. Dziś świętujemy Dzień Książki. Z tej okazji w wielu księgarniach na miłośników literatury czekają atrakcyjne promocje. Prezenty dla czytelników przygotowała także Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie. W końcu najlepszym sposobem na świętowanie Dnia Książki jest oddanie się dobrej lekturze.

Raporty na temat czytelnictwa nie są zadawalające. Z danych Biblioteki Narodowej wynika, że w minionym roku przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 37 proc. respondentów. Oznacza to, że 63 procent badanych nie przeczytało w ubiegłym roku żadnej książki. Na taki wynik wpływ ma wiele czynników. W raporcie „Stan czytelnictwa w Polsce w 2018 roku” BN wskazuje na "style życia i sposoby spędzania czasu wolnego, popularyzacja rozrywki cyfrowej, niewielkie przełożenie czytania książek w dorosłym życiu na powodzenie na rynku pracy, a także fakt, że za sprawą przemian w dziedzinie technologii komunikacji książki nie są dziś jedynym źródłem wiedzy i informacji".

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został formalnie ustanowiony w 1995 r. podczas 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Inicjatywa ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Data jest symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.Tradycja Dnia Książki narodziła się jednak wcześniej, w Katalonii. 23 kwietnia jest w tym regionie Hiszpanii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jakim jest dzień św. Jerzego (Sant Jordi), patrona Katalonii. Zgodnie z długą tradycją w tym dniu obdarowywano kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka, pokonanego przez świętego Jerzego. Z kolei mężczyźni otrzymywali od pań książki. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował ustanowienie w tym dniu święta książki. Obecnie każdy, kto w tym rejonie Hiszpanii kupi książkę w dniu 23 kwietnia, otrzymuje z nią kwiat.

W ideę promocji czytelnictwa wpisują się również Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża", w których rokrocznie biorą udział księgarnie, biblioteki i inne instytucje kultury z całej Małopolski, organizując w tym czasie wiele imprez związanych z promocją czytelnictwa, promocją autorów oraz nowości wydawniczych. Z okazji 18 już edycji "Książki i Róży", Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie prowadzi akcję zapisów do biblioteki. Na osoby, które zdecydują się zapisać do biblioteki przy ul. Staszica między 23 a 27 kwietnia, czekają atrakcyjne prezenty w postaci „pakietu startowego”, a więc książki i zakładki. – Tytuły, które otrzymają nowi czytelnicy, to prezenty zdobyte głównie od czytelników. Wśród tych darów znajdują się powieści obyczajowe, sensacyjne, a nawet słowniki – wymienia Zofia Kesner, kierownik Wypożyczalni dla Dorosłych. Zapisy do biblioteki są bezpłatne. Tarnowska biblioteka przygotowała również z tej okazji szereg akcji, m.in. różany kiermasz – bookcrossing w różnych częściach miasta, festiwal książkowych znakomitości dla dzieci, zostaną także wyłonione najbardziej poczytne tytuły książkowe.

A Wy, pochwalcie się w komentarzach, jaką książkę ostatnio przeczytaliście? 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A