W Tarnowie podpisano deklarację o współpracy Małopolski i Podkarpacia
access_time 2019-04-13 05:03:00
Marszałkowie województw małopolskiego i podkarpackiego – Witold Kozłowski i Władysław Ortyl podpisali w Tarnowie deklarację o współpracy obu regionów. Nastąpiło to w trakcie wspólnego wyjazdowego posiedzenia zarządów obu województw.

Marszałek Witold Kozłowski stwierdził, że porozumienie o współpracy w dużej mierze ma charakter ogólny, ale ustalono już pierwsze konkrety - tematy i obszary, w których samorządy będą się wspierać. - Chcemy między innymi rozpocząć proces przejęcia do drogi wojewódzkiej nr 993 w kierunku Gorlic przeszło 20 kilometrowego odcinka drogi powiatowej biegnącej przez powiat tarnowski i około 5 kilometrowego przez powiat jasielski. Wcześniej oczywiście te drogi będą musiały zostać zmodernizowane, aby spełniały parametry drogi wojewódzkiej. Zwróciliśmy się z prośbą, aby w krajowej strategii rozwoju regionalnego dołączyć do obszarów o charakterze stałego wykluczenia kilka powiatów z województwa małopolskiego, które w tym programie nie zostały ujęte – powiedział marszałek Witold Kozłowski. Z kolei marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl zwrócił uwagę, że Tarnów jest miastem, który łączy oba województwa, bo choćby tutaj jest serce wspólnej diecezji dla części powiatów z Małopolski i Podkarpacia. - Ale łączy nas o wiele więcej. Mamy wspólny szlak architektury drewnianej, mamy wiele wspólnych interesów w zakresie turystyki. Bardzo się cieszę, że rozmawialiśmy o strategii podkarpackiej, na rzecz której lobbujemy w Brukseli. Rozmawialiśmy o małej retencji, w której Małopolska ma dobre doświadczenia. My też chcielibyśmy budować takie zbiorniki, chroniące przed powodziami i zdobywać na nie środki unijne w przyszłej perspektywie - dodał marszałek Ortyl.

Samorządy obu województw mają działać na rzecz modernizacji drogi krajowej nr 28 czyli tzw. trasy karpackiej, co byłoby dodatkowym impulsem dla rozwoju gospodarczego regionów. Małopolska zobowiązała się do wspierania sąsiadów z Podkarpacia w staraniach o budowę zjazdu z autostrady w Pilźnie.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A