Mieszkańcy starówki nie chcą likwidacji parkingu na Placu Kazimierza
access_time 2019-04-02 07:32:00
Wczoraj w Sali Lustrzanej odbyło się spotkanie władz miasta z mieszkańcami osiedla Starówka, dotyczące organizacji ruchu po remontach, realizowanych w ramach rewitalizacji starego miasta oraz lokalizacji miejsc parkingowych.

Zakaz parkowania na placu Kazimierza Wielkiego po zakończeniu jego remontu u części tarnowian spotkał się z pozytywną reakcją, inni twierdzą, że miejsc parkingowych w ścisłym centrum jest za mało i nie można zmniejszać ich liczby. Podczas poniedziałkowego spotkania w Sali Lustrzanej zwolennicy i przeciwnicy obydwu opcji przedstawiali swoje racje, a miejscy urzędnicy zaprezentowali koncepcje zwiększenia liczby miejsc parkingowych w ścisłym centrum i poza nim. Według nich, 36 miejsc postoju, które zlikwidowane zostaną na placu Kazimierza Wlk. i przyległej ul. Katedralnej można uzupełnić w innych miejscach ciągu miesiąca od oddania inwestycji.

Tarnów, podobnie jak inne ośrodki w Polsce charakteryzujące się staromiejską zabudową ich centrów, boryka się z problemem miejsc parkingowych dla samochodów, których w błyskawicznym tempie przybywa. W skali roku przybywa w mieście ponad 2,5 tysiąca samochodów - w 2017 roku zarejestrowanych było 73 tys. 858 pojazdów w tym 53 tys. 190 samochodów osobowych. Na koniec grudnia roku 2018 było to już 76 tys. 935 pojazdów, w tym 55 tys. 419 osobowych. Te ciągły wzrosty powodują problemy z miejscami do parkowania, przede wszystkim w centrum.

Zdaniem mieszkańców i przedsiębiorców nie należy likwidować parkingu na placu Kazimierza, bo – w największym skrócie - może mieć to wpływ na ubywanie klientów, których i tak jest mało. Z opinią tą nie zgodził się prezydent Roman Ciepiela, który podkreślił, iż likwidowane miejsca postojowe zostaną zrekompensowane poprzez wyznaczenie nowych, również w tzw. strefie śródmiejskiej.

Projekty nowych miejsc postojowych zaprezentował z-ca dyrektora Zarządy Dróg Miejskich i Komunikacji Artur Michałek, który zwrócił uwagę, iż znaczna część z nich będzie w odległości do sześciu minut spacerem od tych, które zostaną zlikwidowane.

Części zebranych argumenty te nie przekonały, zwrócili się do prezydenta, aby wziął pod uwagę np. przywracanie choćby części miejsc parkingowych na placu Kazimierza Wlk. po sezonie letnim. Roman Ciepiela obiecał, że służby miejskie przyjrzą się takim możliwościom. Dodał też, iż władze miejskie rozpatrują również koncepcje budowy w centrum kilkupoziomowych parkingów: rozważane są trzy lokalizacje, w tym jedna – w ramach tzw. partnerstwa publiczno-prywatnego – na terenie obecnego prywatnego parkingu przy ul. Brodzińskiego. Obecni na spotkaniu lokalni przedsiębiorcy sugerowali również, aby miasto wspomagało właścicieli prywatnych gruntów w centrum, którzy zainteresowani byliby budową zwykłych parkingów.

Podczas spotkania dyskutowano również o planowanym remoncie rynku, pojawiających się powoli planach remontu nawierzchni ul. Wałowej i jej ożywienia. Padła m.in. koncepcja przywrócenia na obecnym deptaku tzw. ograniczonego wolnego ruchu miejskiego, a prezydent uznał, iż pomysł jest wart rozważenia.

Obecnie w całej Strefie Płatnego Parkowania jest 2330 miejsc postojowych, w tzw. centralnej strefie śródmiejskiej jest ich 198, na placu Kazimierza Wlk. oraz ul. Katedralnej było dotychczas 36 miejsc.

W związku z likwidacją parkingów i placu Kazimierza Wlk. i ul. Katedralnej przybędzie miejsc postojowych w innych obszarach tzw. strefy centralnej. Na ul. Staszica przedłużony będzie obecny pas postojowy, na ul. Targowej, po przeniesieniu postoju taksówek bliżej Rynku, powstanie zatoka postojowa. Planuje się na odcinku ul. Goldhammera wprowadzenie jednego kierunku ruchu i powiększenie pasa postojowego. Zatoki postojowe mają powstać przy ulicach: Franciszkańskiej, Cichej i Kopernika. Przy ul. św. Anny planowana jest budowa parkingu.

Poza strefą starówki pasy postojowe zostaną wyznaczone przy ulicach: Brodzińskiego, Nadbrzeżnej Górnej, Polnej, Widok. Przy ul Mostowej planowana jest budowa parkingu, przy ul. Jagiellońskiej budowa zatoki postojowej, poszerzony zostanie parking przy ul. Starodąbrowskiej.

Rozpatrywane są też możliwości zwiększenia liczby miejsc postojowych po wprowadzeniu jednego kierunku ruchu na odcinkach ulic: Kołłątaja, Dąbrowskiego, Limanowskiego, Chopina.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A