Tarnów miastem atrakcyjnym... w rankingach. Przegląd prasy
access_time 2019-03-20 10:52:00
"Tarnów jest miastem przyszłości"- tak wynika z rankingu magazynu fDI Inteligence. Miasto zajęło wysokie lokaty w kilku kategoriach, zwłaszcza gdy chodzi o potencjał ludzki, poziom życia, koszty opłacalności inwestycji czy dostępność komunikacyjną. Dzisiejsze "Temi" zastanawia się nad sensownością podobnych rankingów. Z kolei w najnowszym wydaniu "Gazety Krakowskiej" sporo o wznowieniu przez słynne krakowskie Archiwum X śledztwa w sprawie tajemniczego zaginięcia Joanny Matjaszek sprzed 19 lat. Zapraszamy na przegląd prasy.

W dzisiejszym wydaniu Tygodnika Temi możemy przeczytać m.in. o tym, jak Tarnów wypada w rankingach:

  • Zafałszowany obraz Tarnowa

Według niedawno opublikowanego w magazynie fDI Inteligence rankingu, Tarnów wbrew temu, co się słyszy na co dzień jest „miastem przyszłości”. Przedstawione wyniki raportu są dla Tarnowa bardzo budujące. Problem jednak w tym, że co ranking, to inne wnioski, również dla miasta nad Białą. Zestawienia polskich miast na zasadzie porównań stały się bardzo modne i bardzo powszechne, dlatego tym bardziej trzeba uważać z wyciąganiem szybkich wniosków. Niekiedy bowiem prowadzą na intelektualne manowce. Najbardziej jaskrawym chyba przykładem był ranking sprzed kilku lat, według którego Tarnów okazał się najzdrowszym dla mężczyzn miastem w Polsce. 

  • Słaby punkt wielkiej płyty

Bloki z wielkiej płyty są bezpieczne i jeszcze długo posłużą mieszkańcom – taki jest generalny wniosek, który płynie z badań przeprowadzonych przez Instytut Techniki Budowlanej na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Wcześniej skontrolowano stan techniczny 300 budynków w całym kraju wzniesionych w technologii OWT. Nie znaczy to jednak, że nic nie trzeba już robić w tym zakresie, aby optymistyczna sytuacja trwała bez końca. Rząd zamierza dofinansować montaż dodatkowych wzmocnień między płytami w blokach , ale pod warunkiem, że zarządcy przeprowadzą ich kompleksową termomodernizację. W Tarnowie ocieplanie bloków, zwłaszcza spółdzielczych wieżowców, wciąż nie nabrało właściwego tempa, dlatego w wielu przypadkach nie będzie można skorzystać z zadeklarowanych przez ministerstwo dotacji.

  • Wreszcie zatankujemy na autostradzie

W tym roku powinny wreszcie rozpocząć się prace przy budowie stacji paliw na odcinku autostrady A4 między Tarnowem i Dębicą. To efekt kilkuletnich zabiegów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, by na tak ważnej trasie kierowcy mieli większe możliwości zatankowania. W lipcu ub. roku między GDDKiA i PKN Orlen SA została podpisana umowa o dzierżawę Miejsca Obsługi Pasażerskiej (MOP) w Paszczynie Północnej pod Dębicą, około 50 km na wschód od Tarnowa.

 

Z kolei w najnowszym wydaniu Gazety Krakowskiej możemy przeczytać m.in. o wznowieniu po 19 latach śledztwa w sprawie tajemniczego zaginięcia Joanny Matjaszek z Brzeska:

  • Śledczy szukają tropu zaginionej przed 19 laty Joanny

Wzmożone działania policyjno-śledcze prowadzone są od wczoraj w Niwce koło Radłowa. Związane są one z poszukiwaniami zaginionej 19 lat temu Joanny Matjaszek. Ostatni raz licealistkę widziano 3 listopada 2000 roku. Potem wszelkie ślady po 18-latce urwały się. Bliscy podejrzewają, że Joanna została zamordowana. Ciała jednak nigdy nie odnaleziono.

  • Łapanów: wodociąg jest skażony chloroformem. Tam wcześniej były bakterie

Wodociąg w gminie Łapanów znów jest skażony. Tym razem badania wykazały zbyt wysoką zawartość chloroformu. Sanepid dopuszcza wodę do spożycia warunkowo. Trwa oczekiwanie na wyniki badań wody pobranej wczoraj.

Fot. P. Topolski

Komentarze...