Międzynarodowy Dzień Teatru w Biurze Wystaw Artystycznych
access_time 2019-03-20 06:17:00
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza w środę 27 marca na promocję albumu „Teatr lalek Jerzego Koleckiego” i spotkanie z wnukiem artysty, Karolem Hordziejem.

Środa 27.03.2019, g. 17:00 / Międzynarodowy Dzień Teatru
„Teatr lalek Jerzego Koleckiego” – promocja albumu i spotkanie z wnukiem artysty Karolem Hordziejem

BWA Tarnów / Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1
Wstęp wolny

Album dostępny w BWA w promocyjnej cenie.
Wśród uczestników spotkania rozlosowany zostanie bezpłatny egzemplarz.

Album zawiera reprodukcje oryginalnych projektów i plakatów, archiwalne fotografie lalek i scenografii oraz współczesne zdjęcia zachowanych lalek. Ilustracjom towarzyszą teksty Stacha Szabłowskiego, prof. Bożeny Frankowskiej, a także zapis rozmowy Karola Hordzieja z Jerzym Koleckim przeprowadzonej w ostatnim roku życia artysty.

Jerzy Kolecki (1925-2018) – artysta związany z regionem tarnowskich: urodził się w podtarnowskich Wróblowicach, dorastał w Ciężkowicach, jego naukę w III Gimnazjum w Tarnowie (obecnie III LO) przerwał wybuch II wojny światowej. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej. W latach 1947–1952 studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie (w pracowni prof. Zbigniewa Pronaszki). Po ukończeniu studiów związał się z Teatrem Lalek w Rabce Zdroju. Najpierw pracował jako aktor, w latach 1961-1977 był dyrektorem i kierownikiem artystycznym. Wprowadził nowe techniki lalkarskie, chciał aby lalki w teatrze były bardziej „żywe”, mogły wykonywać więcej ruchów. Projektował dekoracje, tworzył oryginalne lalki, kostiumy i rekwizyty. Do najważniejszych inscenizacji „Rabcia” z tego okresu należą nagradzane: „O Zwyrtale muzykancie”, „Królowa Śniegu” i „Cudowna lampa Aladyna”.

Kolecki - artysta malarz z pokolenia Wróblewskiego i Wajdy, do niedawna pozostawał postacią mało znaną poza swoim lokalnym środowiskiem. Odkrywany jest teraz jako wybitny twórca, który w teatrze lalkowym w Rabce stworzył nowoczesną wizję plastyczną wpisującą się w najlepsze tradycje polskiego malarstwa, ilustracji i projektowania graficznego. W świadomości kuratorów i miłośników sztuki pojawił się dzięki realizacjom artystki Pauliny Ołowskiej, która odkryła na nowo jego plakaty i przyczyniła się do ich obecności w międzynarodowym obiegu sztuki poprzez wystawy oraz cytaty zamieszczane we własnych realizacjach, m.in. w muralu na fasadzie budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 2014 roku.

W wakacje 2017 roku BWA w Tarnowie prezentowało wystawę „Teatr lalek Jerzego Koleckiego”.

Karol Hordziej - kurator, menadżer kultury, wykładowca. W latach 2004-2013 zajmował stanowisko dyrektora artystycznego na festiwalu „Miesiąc Fotografii w Krakowie”. Był także odpowiedzialny za program Galerii ZPAF i S-ka, funkcjonującej w latach 2007-2011 w Krakowie. Kurator wystaw: „Archiwum centralne” (Fabryka Erdal w Krakowie, 2009) „Fotografia w życiu codziennym” (Bunkier Sztuki, 2012), „Zofia Rydet. Zapis, 1978-1990” (Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa, 2015 oraz Jeau de Paume, Francja, 2016), „Jan Dziaczkowski. Historie prawdziwe i zmyślone” (Zachęta, Warszawa 2015). Producent cyfrowych archiwów fotografii Zofii Rydet (zofiarydet.com) oraz Wojciecha Plewińskiego (wojciechplewinski.com).
Współpracował z BWA Tarnów kuratorując wystawę „Teatr lalek Jerzego Koleckiego” (2017) oraz przy projektach fotograficznych.

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy o albumie / Radio Kraków: http://bit.ly/TeatrLalekrozmowa.

Polecamy wystawę „Lalki: teatr, film, polityka” prezentowaną w warszawskiej Zachęcie 19.03-23.06.2019, na której można zobaczyć odwołania do twórczości Jerzego Koleckiego.

Książka powstała ze środków stypendium w Programie Młoda Polska Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2017 roku.

Partnerami wydawnictwa są: Teatr Lalek „Rabcio” w Rabce, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, BWA Tarnów, Fundacja Rozwoju Regionu Rabka, Urząd Miasta Rabka-Zdrój.

Komentarze...