Zakaz handlu niekorzystny dla Kościoła? Rafał Sonik o synergii między Kościołem i galerią
access_time 2019-03-20 08:30:00
"Ksiądz skarży się, że spadły mu datki na tacę o połowę"- powiedział portalowi Money.pl Rafał Sonik sugerując, że zakaz handlu zaszkodził nie tylko sklepom, ale i Kościołowi. Biznesmen i rajdowiec odniósł się w ten sposób do swoich rozmów z ks. Janem Ptakiem, proboszczem sąsiadującej z centrum handlowym parafii Dobrego Pasterza w Tarnowie.

Charakterystyczny jest spadek ruchu w niedzielę u nas w galerii i w kościele – mówił wczoraj w programie "Money. To się liczy" Rafał Sonik właściciel galerii handlowych Gemini Park i kierowca rajdowy. - Ludzie przyjeżdżali do galerii, gdzie na parkingu zostawiali samochody i szli do kościoła. Przed lub po mszy robili zakupy. Zakaz handlu zniszczył tę synergię między kościołem i galerią. W efekcie również datki na tacę zmniejszyły się o połowę. Poprosiliśmy proboszcza parafii Dobrego Pasterza w Tarnowie, ks. Jana Ptaka, by ustosunkował się do tych słów, ten jednak wstrzymuje się od komentarza.

Przypomnijmy, od początku 2019 roku w związku z ustawą o zakazie handlu w niedziele obowiązują zaostrzone przepisy. W całym kraju sklepy są otwarte tylko w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Kościół zajął stanowisko w sprawie zakazu handlu w niedzielę podczas 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które zakończyło się 14 marca w Warszawie. Oprócz komunikatu podsumowującego obrady, biskupi wydali m.in. stanowisko dotyczące świętowania niedzieli. Episkopat wypowiada się w tej kwestii jednoznacznie: zakaz powinien zostać. Kościół krytycznie też odnosi się do nieśmiałych na razie pomysłów rządu, ażeby spróbować złagodzić restrykcje. Chodzi o analizę skutków ustawy ograniczającej handel w niedzielę, przygotowaną przez Biuro Analiz Sejmowych, do której dotarł portal "Wiadomości Handlowe". Otóż według ekspertów BAS społeczeństwo nie jest zadowolone z ograniczenia handlu i pożądanym rozwiązaniem byłoby utrzymanie przepisów, według których obowiązywały dwie niedziele handlowe w miesiącu. Hierarchowie stwierdzili, że ustawa ograniczająca prawo do handlowania w ostatni dzień tygodnia "tysiącom pracujących i ich rodzinom przywróciła niedzielę jako wolny dzień, dzień odpoczynku i umacniania więzi rodzinnych oraz społecznych relacji". Duchowni powołali się też na słowa papieża Benedykta XVI, który w encyklice "Caritas in veritate" pisał o tym, że „kupno jest zawsze aktem moralnym, nie tylko ekonomicznym”, a „Konsumentów trzeba stale wychowywać do roli, którą codziennie odgrywają, powinni robić to z poszanowaniem zasad moralnych, co nie umniejsza racjonalności ekonomicznej aktu kupna”.

 

Komentarze...