Do ZPS wrócą bezpłatne zabiegi chirurgiczne?
access_time 2019-03-18 10:56:00
Jest szansa, że w Szpitalu Jednego Dnia przy Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie znów będą mogły być wykonywane bezpłatne zabiegi. W sobotę wicepremier Jarosław Gowin odwiedził tarnowską placówkę medyczną, gdzie podczas spotkania z szefem ZPS, Jarosławem Kolendo, zapewnił, że będzie wspierał działania posła Michała Cieślaka, który złoży interpelację w sprawie finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia świadczeń z zakresu chirurgii jednego dnia w ZPS.

Oddział Chirurgii Jednego Dnia funkcjonował w Zespole Przychodni Specjalistycznych od 2002 do października 2017 roku. Po zakończeniu kontraktu między Narodowym Funduszem Zdrowia a ZPS-em nie doszło do podpisania nowego. NFZ uznał wówczas, że tarnowskie szpitale poradzą sobie z wykonywaniem tego rodzaju zabiegów i nie ma potrzeby finansowania kolejnej instytucji. Wiązało się to z realizowaniem przez rząd koncepcji tzw. sieci szpitali. Chirurgia jednego dnia została zakwalifikowana jako świadczenie szpitalne i miała być realizowana tylko w szpitalach, które weszły do sieci.

Rządowe zmiany zostały wprowadzone w bardzo niefortunnym momencie, bo właśnie w tym samym czasie w ZPS zakończył się gruntowny remont i modernizacja, których koszty wyniosły 15 mln złotych. Około 12 mln zł pochodziło z budżetu ZPS, resztę – ponad 3 mln – dorzuciło miasto. Jak wielki był to dla miejskiej spółki wysiłek finansowy niech świadczy fakt, iż roczny budżet placówki wynosił wówczas nieco ponad 18 mln złotych. Co istotne, na sam sprzęt niezbędny do przeprowadzania zabiegów w ramach chirurgii jednego dnia przeznaczono podczas tej modernizacji 5 mln zł.

– Dane mówią same za siebie, w okresie gdy nasz Szpital Leczenia Jednego Dnia działał pełną parą, korzystało z niego rocznie w ramach NFZ ponad 1500 pacjentów, zarówno dorosłych jak i dzieci. Nasi specjaliści wykonują m.in. zabiegi usuwania zaćmy, artroskopię stawu kolanowego czy tzw. zespołu cieśni, leczymy żylaki najnowocześniejszymi metodami oraz wykonujemy zabiegi laryngologiczne m.in. plastykę przegrody nosa. Mam nadzieję, że nasze starania przy wsparciu parlamentarzystów przyniosą oczekiwany efekt. Sam jestem lekarzem i dobro pacjenta jest dla mnie najważniejsze – mówił prezes Jarosław Kolendo podczas spotkania z dziennikarzami.

Dzięki ponownemu uruchomieniu Oddziału Chirurgii Jednego dnia w ZPS zyskaliby tarnowianie, których nie stać na opłacanie zabiegów, a ze względu na długie kolejki w szpitalu często w ogóle rezygnowali z leczenia.

Komentarze...