W Centrum Zdrowia Tuchów powraca leczenie bólu
access_time 2019-03-18 04:38:00
W Centrum Zdrowia Tuchów ponownie uruchomiona zostanie Poradnia Leczenia Bólu, zawieszona od lutego bieżącego roku z powodu problemów personalnych. Będzie realizowała świadczenia w podobnym zakresie co wcześniej. Na wizyty w gabinecie lekarza specjalisty anastezjologii i intensywnej terapii Andrzeja Krzemienia mogą się rejestrować dotychczasowi pacjenci, jak i wszystkie osoby, odczuwające przewlekłe dolegliwości – bez względu na wiek, czy chorobę powodującą ból.

Ból towarzyszy wielu chorobom. Często znosimy go rezygnując z przyjmowania leków i przez to niepotrzebnie cierpimy. Są jednak schorzenia które powodują, że odczuwamy go stale. To np. nerwobóle, bóle nowotworowe, przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów, czy kostniejącego zapalenia mięśni. Jeśli dolegliwości utrzymują się przez dłuży czas  mówimy o bólu przewlekłym. Ten rodzaj bólu – jak każda inna dolegliwość - powinien być leczony. 

Lekarz w poradni dokładnie określa nasilenie, rodzaj i charakter bólu. Dzięki badaniom diagnostycznym i historii choroby podstawowej ustalane jest źródło bólu, by móc skutecznie go zwalczyć. W praktyce w poradni dobiera się właściwe postępowanie np. w przypadku zespołów korzeniowych, w nerwobólach czy bólach towarzyszących neuropatii. Wśród pacjentów są też chorzy odczuwający bóle fantomowe po amputacji kończyn,  pochodzenia naczyniowego, chorzy na migrenę, a także odczuwający ból pourazowy czy kostny. 

W terapii stosowane są różne leki przeciwbólowe - np. niesteroidowe leki przeciwzapalne lub przeciwbólowe, ale też leki opioidowe. Czasami specjaliści sięgają po metody fizjoterapeutyczne  lub psychoterapeutyczne. Do tych pierwszych należą np. akupunktura, krioterapia (leczenie zimnem), akupresura czy laseroterapia, ale także TENS – przezskórna elektrostymulacja nerwów. Po leczeniu pacjenci są kontrolowani w celu określenia postępów leczenia i bieżącej modyfikacji zaleceń, kiedy terapia nie jest wystarczająco skuteczna.

 

Komentarze...