Miasto zaciska pasa. Będą cięcia w budżecie
access_time 2019-03-14 16:08:00
Tarnowscy radni zgodzili się na przesunięcia budżetowe, żeby rozpocząć remont płyty rynku i zasypać śmieciową dziurę w budżecie. Cięcia dotyczą przede wszystkim remontu kilku ulic, wynagrodzeń urzędników i promocji.

Podczas dzisiejszej VIII nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie, radni zgodzili się na zaproponowane przez prezydenta miasta zmiany w budżecie i w wieloletniej prognozie finansowej Gminy Miasta Tarnowa na lata 2019 – 2038. Dzięki temu ma być możliwe rozstrzygnięcie przetargu na remont płyty rynku i podpisanie umów z firmami, odbierającymi odpady.

Wydatki budżetowe zostały ograniczone o około 4,3 miliona złotych. Ograniczenia objęły między innymi wydatki na administrację i promocję miasta oraz na remonty ulic Krasińskiego, Kraszewskiego, Westerplatte, Skowronków, Chrząszcza, Bocznej i Ochronek oraz Stadionu Miejskiego. - Traktuję tę redukcję jako chwilowe wstrzymanie inwestycji. Publicznie deklaruję, że zrobię wszystko, aby wymienione ulice zostały przywrócone do budżetu i wykonane w jak najkrótszym czasie, jeszcze w tym roku – podkreślał prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

W poprzedzającej głosowania dyskusji radni deklarowali, że poprą zmiany w wieloletniej prognozie finansowej, które umożliwią rozpoczęcie remontu płyty rynku. Złożone przez wykonawców oferty opiewają na sumy wyższe od kwoty, zapisanej na wykonanie remontu rynku w miejskim budżecie. Radny Tomasz Olszówka w imieniu klubu Nasze Miasto Tarnów podkreślał, że prace powinny ruszyć jak najszybciej i dodał, że radni będą się mu bacznie przyglądać pod względem terminowości i jakości wykonania. Taką deklarację w imieniu klubu radnych Koalicji Obywatelskiej złożył też jego przewodniczący, Sebastian Stepek. - Remont rynku jest potrzebny i oczekiwany przez przedsiębiorców, mamy nadzieję, że zwiększenie dofinansowania przyczyni się do tego, że prace potrwają krótko. Ryszard Pagacz, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, powiedział, że straty, które mogą podczas remontu dotknąć restauratorów, będą minimalne, bo prace mają zostać sprawnie przeprowadzone, a korzyści z remontu odczują wszyscy.

Radni niepokoili się natomiast wstrzymanymi remontami ulic, szczególnie ulicy Bocznej. – Mam prośbę od mieszkańców tej ulicy, aby nie odkładać remontu, na który czekają od kilku lat – mówił radny Tadeusz Żak. W odpowiedzi prezydent Roman Ciepiela zadeklarował, że rozmawiał z obecnymi w Sali Lustrzanej mieszkańcami osiedla Grabówka. Zapewnił ich, że projekt remontu Bocznej jest gotowy i będzie szukał środków na jej remont, bo sprawa jest otwarta i powróci, gdy tylko pojawią się sprzyjające okoliczności.

Ostatecznie za zmianami w wieloletniej prognozie finansowej, które umożliwią rozstrzygnięcie przetargu na remont płyty rynku zagłosowało 22 radnych, głosów przeciwko i wstrzymujących się nie było. Zmiany w uchwale budżetowej poparło ośmioro radnych, czternaścioro, w tym klub radnych PiS, wstrzymało się od głosu. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, cięcia w budżecie nie objęły wydatków na sport i kulturę. Prezydent Tarnowa podziękował radnym za poparcie jego wniosków. - Bardzo państwu dziękuję za tę decyzję, wiem, że nie była łatwa i wymagała wielu kompromisów. Będę też prosił, aby w przyszłości powrócić do sprawy stawek za odbiór odpadów.

Przypomnijmy, tydzień temu radni podnieśli opłaty za wywóz śmieci z 8,5 i 16 zł na 11 i 25 zł od osoby miesięcznie. Zmiany wprowadzone do budżetu umożliwią podpisanie umów z firmami odbierającymi odpady, jednak aby całkowicie zbilansować system, potrzebna jest kolejna zmiana opłat.

Fot. P. Topolski

Komentarze...