Kończy się remont na Placu Kazimierza, rozpoczyna na Katedralnej
access_time 2019-03-13 07:40:00
Na 24 maja wyznaczono termin zakończenia robót na Placu Kazimierza. Tymczasem rozpoczął się remont ulicy Katedralnej na odcinku od Kapitulnej do płyty Rynku.

Prace na placu Kazimierza ruszyły latem ubiegłego roku. Z uwagi na konieczność utrzymania komunikacji w ścisłym centrum, zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy, czyli wymiana płyty placu oraz przebudowa części Katedralnej na odcinku od Rynku do Kapitulnej, miał być gotowy pod koniec ubiegłego roku, jednak z powodu prac archeologicznych, termin przesunięto na 24 maja tego roku. - Prace postępują zgodnie z planem. Oczywiście, ich przebieg jest uzależniony od warunków atmosferycznych. Mam nadzieję, że uda się je zakończyć w drugim kwartale tego roku – mówi Tomasz Mróz, kierownik Działu Realizacji Inwestycji i Remontów Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

W środę rozpoczęły się prace przy Katedralnej. Organizacja ruchu w centrum miasta została zmieniona. - Fragment ulicy przy wjeździe na parking na placu Katedralnym jest zamknięty dla ruchu samochodów. Do Kapitulnej można dojechać od ulicy Brodzińskiego, odcinkiem ulicy Wałowej od Brodzińskiego do Rybnej i przez plac Rybny - mówi Artur Michałek, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie. Teren prac został wygrodzony i przygotowany do rozpoczęcia remontu przez wykonawcę, firmę ANKO, która została wyłoniona w przetargu. Ta sama firma remontowała ulicę Krakowską i ulicę Bandrowskiego, a teraz kończy prace na placu Kazimierza.

Prace zostały podzielone na dwa etapy. W pierwszym obejmą boczny odcinek ulicy Katedralnej, prowadzący od rynku. W drugim etapie wyremontowany zostanie główny fragment Katedralnej, dochodzący do ulicy Wałowej. Dalsze zmiany w organizacji ruchu są planowane tak, że w zależności od etapu prac dojazd na parking przy katedrze będzie możliwy od strony ulicy Katedralnej lub od strony Kapitulnej.

Prace na Katedralnej obejmą wymianę i wykonanie nowej podbudowy pod pasem jezdnym i chodnikami, wymianę rur odwodnienia oraz wykonanie nowej nawierzchni jezdni i chodników. Na początkowym odcinku, od strony ulicy Wałowej, nawierzchnia będzie bazaltowa, taka jak położona na ulicy Krakowskiej. Czarnym granitem zostanie na niej zaznaczony zarys Bramy Krakowskiej, która kiedyś prowadziła do miasta od strony zachodniej. Remont ma się zakończyć w połowie roku.

Remont placu Kazimierza i ulicy Katedralnej to część większego projektu, czyli rewitalizacji centrum Tarnowa „Nowe przestrzenie zdarzeń”. Projekt jest dofinansowywany z funduszy unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, a koszt wszystkich prac wynosi około trzech milionów złotych. Ostatni poważny remont placu Kazimierza oraz przyległych ulic miał miejsce na początku lat 90. ubiegłego wieku.

Fot. Jezdnia na placu Kazimierza, ok. 1000 metrów kwadratowych, została wykonana z kostki granitowej. Chodnik ma nawierzchnię kamienną.

Komentarze...