Nowy sezon artystyczny w Centrum Paderewskiego
access_time 2019-03-13 06:20:00
Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej przygotowane jest do rozpoczęcia tegorocznego sezonu artystycznego. Plany placówki zostały przedstawione na konferencji prasowej. Będzie co najmniej kilkanaście koncertów z udziałem pianistów i piosenkarzy, śpiewaków operowych oraz muzyków rozpoczynających swoje kariery.

W ubiegłym roku Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zorganizowało 61 wydarzeń artystycznych. To wzrost o przeszło 100 procent w porównaniu do 2017 roku. W Kąśnej Dolnej oraz na organizowanych koncertach poza siedzibą placówki wystąpiło przeszło 700 artystów. Sprzedano w sumie ponad 22 tysiące biletów na koncerty i do muzeum Jana Ignacego Paderewskiego. Oferta została znacznie poszerzona i wzbogacona. W Kąśnej Dolnej grana jest już nie tylko muzyka poważna na najwyższym poziomie. Przedstawiane są propozycje dla szerszej publiczności.

Tak będzie również w tym roku. Zapowiada się kolejny rekordowy sezon, który zainaugurowany zostanie 14 kwietnia koncertem zespołu Singin’ Birds. W dniach od 12 do 19 maja odbywał się będzie Tydzień Talentów - pełen wspaniałej muzyki rozbrzmiewającej podczas warsztatów i koncertów. Warsztaty dla adeptów muzyki prowadzone przez mistrzów ubogacone zostaną recitalem wokalnym znakomitej sopranistki Katarzyny Oleś-Blachy oraz recitalem wybitnego pianisty Szymona Nehringa i wiolonczelisty Marcina Zdunika.

8 czerwca planowany jest występ Mieczysława Szcześniaka, który zaprezentuje swoje największe przeboje, a 13 lipca zaśpiewa Dorota Osińska. W dniach od 22 do 24 sierpnia odbywał się będzie XIII Festiwal Muzyki Kameralnej Bravo Maestro, który od lat przykuwa uwagę środowiska muzycznego z całej Polski i gromadzi wybitnych wykonawców muzyki klasycznej. 5 października w Kąśnej Dolnej wystąpi znana piosenkarka i kompozytorka Anna Maria Jopek. W dniach od 3 do 10 listopada zaplanowano Festiwal Viva Polonia „Ku pokrzepieniu serc”. W programie m.in. występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Festiwal poświęcony będzie jednemu z najwybitniejszych kompozytorów polskiego romantyzmu Stanisławowi Moniuszce, twórcy opery narodowej w 200. rocznicę urodzin.

- W ramach współpracy ze szkołami muzycznymi robić będziemy różne imprezy muzyczne i koncerty pianistyczne. Szereg wydarzeń planujemy w ramach edukacji dzieci i młodzieży, w tym ciekawe recitale. I w tym roku odbędzie się u nas konkurs pieśni kresowej - wylicza dyrektor Centrum Paderewskiego Łukasz Gaj. W tym roku wydana została też płyta „Paderewski. Muzyka mojego domu”, pierwsze wydawnictwo muzyczne Centrum. Według dyrektora dużym impulsem dla rozwoju Centrum Paderewskiego było wpisanie placówki na listę współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - To nie tylko pokaźny zastrzyk gotówki, pozwalający z wyprzedzeniem planować duże wydarzenia muzyczne, ale także prestiż. Jesteśmy teraz w elitarnym gronie, jesteśmy w ekstraklasie - mówi Łukasz Gaj.

Finansowo placówkę w Kąśnej Dolnej wspiera ponadto Grupa Azoty, która jest partnerem strategicznym i patronem letniej sali koncertowej.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A