Filmowa lekcja historii o Żołnierzach Niezłomnych
access_time 2019-03-12 15:55:00
W Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie oraz w Kinie „Promień” w Tuchowie zorganizowane zostały pokazy filmu „Wyklęty” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Tarnowskiego. - W ten sposób pragniemy, aby nasza młodzież miała okazję uczestnictwa w ważnej lekcji historii Polski, związanej w obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - tłumaczy Tomasz Stelmach, Członek Zarządu Powiatu.

Akcję zorganizował Zarząd Powiatu Tarnowskiego. W sumie film „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego z 2017 roku miało okazję zobaczyć blisko 900 uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Tarnowskiego. - Jako samorządowcy Powiatu Tarnowskiego przykładamy dużą wagę do edukacji historycznej, stąd też idea seansu, który zorganizowaliśmy dla uczniów naszych szkół - mówi Tomasz Stelmach, etatowy członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego. - Historia Żołnierzy Niezłomnych wciąż jest mało znaną kartą dziejów Polski, zwłaszcza dla młodych ludzi. Chcemy wypełnić tą lukę. Mając już możliwość korzystania z propozycji ciekawych filmów historycznych, jakie wyprodukowała kinematografia polska w ostatnich latach, korzystamy z tej możliwości, aby w ciekawy i przystępny, a jednocześnie bardzo sugestywny i emocjonalny sposób, przybliżyć naszej młodzieży losy Żołnierzy Wyklętych - dodaje Tomasz Stelmach.

Akcja filmu „Wyklęty” toczy się w Polsce w drugiej połowie lat 40-tych. Bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Historia głównego bohatera filmu oparta jest na kanwie losów ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka ps. „Lalek”, zagranej przez Wojciecha Niemczyka. W filmie wystąpił także Marcin Kwaśny, który wcielił się w dowódcę oddziału o pseudonimie „Wiktor”.

Komentarze...