Miłość zaczyna się od siebie. Przegląd prasy
access_time 2019-03-06 10:25:00
W dzisiejszym dodatku tarnowskim "Gazety Krakowskiej" o inwestycji w Inteligentny System Transportowy oraz o zamknięciu przedszkola w Bochni. Jako że dziś Środa Popielcowa, zachęcamy też do przeczytania wywiadu z ojcem Leonem Knabitem w krakowskim cyklu "Zbliżenia". Z kolei tematem okładkowym "Temi" jest informacja o zidentyfikowaniu przez rodzinę zwłok zaginionej na początku stycznia Grażyny Kuliszewskiej, gazeta zastanawia się też czy religia w szkołach powinna być finansowana z budżetu państwa. Zapraszamy na cotygodniowy przegląd lokalnej prasy.

W dzisiejszym wydaniu Gazety Krakowskiej możemy przeczytać m.in.:

  • Przedszkole do wyburzenia, dzieci skazane na przenosiny

Przedszkole nr 2 w Bochni nie nadaje się do użytku i zapewne zostanie wyburzone. Decyzja o jego zamknięciu zapadła z dnia na dzień. Rodzice nie wiedzą, gdzie podzieją się ich pociechy. Niepewni swego losu są teżś pracownocy placówki.

  • Tarnów pozbędzie się korków? Pomóc ma w tym system kamer

Tarnowski magistrat podpisał umowę z firmą Sprint na budowę Inteligentnego Systemu Transportowego. W ramach inwestycji powstaną m.in. specjalne systemy sterowania ruchem oraz informacji parkingowej. 

  • Poza tym wywiad z ojcem Leonem Knabitem, w którym benedyktyn z podkrakowskiego Tyńca radzi, jak dobrze przeżyć Wielki Post. - Wielki Post to nie dieta. To gimnastyka ciała i duszy - mówi zakonnik. - Nie przypinajmy sobie łatki, ze katolik to człowiek umartwiony, poszczący, akuratny. Ale tak postępujmy, żeby patrząc na nas, ludzie wiedzieli, że ten człowiek rzeczywiście serio traktuje Boga i serio traktuje ludzi. Siebie samego też. Bo miłość zaczyna się od siebie.

 

Z kolei w najnowszym wydaniu Tygodnika Temi możemy przeczytać m.in.:​

  • Zaginiona z Borzęcina nie żyje

W ubiegłym tygodniu z Uszwicy w miejscowości Bielcza wyłowiono niezidentyfikowane zwłoki. Stopień rozkładu uniemożliwiał nawet rozpoznanie płci, jednak od razu pojawiły się spekulacje, że to ciało zaginionej w tajemniczych okolicznościach na początku stycznia Grażyny Kuliszewskiej z Borzęcina. W miniony poniedziałek siostra zaginionej rozpoznała ciało jako Grażyny. Przyczyny śmierci nie są jeszcze znane.

  • Jak jest z religią w szkole?

Ugrupowanie Inicjatywa Polska przygotowało projekt ustawy, który zakłada m.in. zniesienie finansowania religii w szkołach z budżetu państwa i wprowadzenie finansowania przez związki wyznaniowe i kościoły, a także wpisanie religii na listę zajęć dodatkowych. Według danych z końca ubiegłego roku, przygotowanych przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, zaledwie 2,3 proc. uczniów szkół podstawowych z terenu diecezji nie uczęszcza na lekcje religii. Nie sprawdzają się zajęcia z etyki, które miały być alternatywą dla osób, które nie chcą uczęszczać na religię. W diecezji uczęszcza na nią tylko 26 z 37,5 tys. dzieci w przedszkolach i 88 z ponad 115 tys. uczniów w szkołach podstawowych. W liceach takich osób jest 59 na blisko 16 tys. uczniów, a w technikach 40 na ponad 21 tys. uczniów. Gazeta przypuszcza, że niewielka liczba uczniów, którzy rezygnują z katechezy w szkole może wynikać z konsekwencji, jakie mogą pojawić się w ich życiu po upływie kilku lat od zakończenia edukacji (problemy przy zawarciu związku małżeńskiego).

  • Ostatni tani sezon grzewczy?

Za ciepło systemowe, które w Tarnowie nie drożało od kilku lat, wkrótce będzie trzeba zapłacić więcej. Skala planowanych podwyżek oficjalnie nie jest jeszcze znana, ale informacje, które dochodzą z branży ciepłowniczej w całym kraju, są bardzo niepokojące. Twierdzą one, że gdyby podwyżki miały pokryć wszystkie rosnące koszty, to śmiało by można mówić o niemal 40‑procentowym wzroście cen. Wprawdzie mało prawdopodobne jest, żeby doszło do takiej sytuacji gdziekolwiek, ale z pewnością odbiorcy energii cieplnej odczują zmiany taryf.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A