W Zakliczynie Powiat Tarnowski uczci Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
access_time 2019-02-26 06:25:00
Powiat Tarnowski i Gmina Zakliczyn zapraszają na Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się w Zakliczynie w dniach 1-3 marca 2019 roku.

Pod Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, odbędą się w Zakliczynie w dniach 1 i 3 marca Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W piątek, 1 marca w kościele pw. św. Idziego opata w Zakliczynie rozpocznie się Msza święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych, a po Mszy na cmentarzu parafialnym, przy grobie kapitana Jana Dubaniowskiego "Salwy", który zginął w Rudzie Kameralnej, nastąpi oficjalna ceremonia złożenia wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy. O godzinie 10:00 społeczność Szkoły Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie zaprasza na spektakl – opowieść o Rodzinie Niezłomnej.

Główne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się 3 marca w niedzielę.

Na zakliczyńskim Rynku od 10:00 do 15:00 będziemy mogli zobaczyć nowoczesne uzbrojenie produkowane przez Zakłady Mechaniczne w Tarnowie. O tej samej godzinie przewidziane jest rozpoczęcie Gry Miejskiej "Niepodległa w Zakliczynie", o 10:45 oficjalne delegacje złożą wiązanki kwiatów równocześnie pod pomnikiem kapitana Jana Dubaniowskiego "Salwy" i jego żołnierzy w Rudzie Kameralnej oraz na Rynku w Zakliczynie pod pomnikiem Pamięci Poległych i Pomordowanych w latach 1914 – 57. O godzinie 11:00 nastąpi w Rudzie Kameralnej honorowy start do biegu głównego na dystansie blisko 10 km z Rudy Kameralnej do Zakliczyna 7. edycji Biegu Pamięci Tropem Wilczym. O 11:30 na zakliczyńskim rynku wystartuje bieg 7. edycji Biegu Pamięci Tropem Wilczym na dystansie 1963 metrów. Na godzinę 13:00 w sali im. S. Jordana w ratuszu przewidziana została ceremonia wręczenia medali i nagród uczestnikom biegów i gry miejskiej.

Punktem kulminacyjnym Powiatowych Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zakliczynie, będzie uroczysta gala, która rozpocznie się o godzinie 15:00 w sali sportowej Szkoły Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie. W pierwszej części przewidziane są okolicznościowe wystąpienia burmistrza Dawida Chrobaka i starosty Romana Łucarza oraz zaproszonych gości. Będzie też można wysłuchać prelekcji Kajetana Rajskiego na temat Żołnierzy Wyklętych – obrońców wiary chrześcijańskiej, wtedy również zostaną wręczone medale „IN SERVITIO DEO ET PATRIAE” dla osób zasłużonych w zakresie działalności patriotycznej i obywatelskiej na rzecz społeczności powiatu tarnowskiego. W kolejnej części zabrzmi recital patriotycznych ballad Lecha Makowieckiego. Po nim zaś odbędzie się koncert "Wyśpiewać wolność" w wykonaniu Anny Lasoty, Jakuba Oczkowskiego i Macieja Niecia, w reżyserii Łukasza Lecha.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostaną zaproszeni na poczęstunek w formie „standing party” w holu zakliczyńskiej szkoły. Organizatorami Powiatowych Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zakliczynie są: Gmina Zakliczyn, Powiat Tarnowski, Zakliczyńskie Centrum Kultury, Szkoła Podstawowa im. Lanckorońskich w Zakliczynie, SKKT "Compas" przy współpracy z UKS "Jordan", Urzędu Miejskiego w Zakliczynie oraz OSP i ZUK.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A