Mobilna wystawa o powietrzu na tarnowskim rynku
access_time 2019-02-12 09:55:00
Od poniedziałku na tarnowskim rynku dostępny jest Naukowiej - mobilna, interaktywna wystawa o powietrzu, przygotowana przez Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon. Można eksperymentować, dotykać i grać. Co ważne, zwiedzający skorzystają z atrakcji bezpłatnie.

Ekspozycja jest pod wieloma względami wyjątkowa. Mieści się w naczepie, która na własnych kołach dotrze do każdej gminy w Małopolsce. To nie jest standardowy pojazd. Jego ściany rozsuwają się, aby pomieścić szkolną klasę, czyli ok. 25 osób. Do dyspozycji odwiedzających będą m.in. okulary rozszerzonej rzeczywistości, mapa zapachów, animacje, powietrzne gry, możliwość zrobienia sobie pamiątkowego selfie. A to tylko część z instalacji, które mają pomóc w zrozumieniu zjawisk biologicznych, fizycznych, chemicznych. Bardziej skomplikowane tematy wyjaśnią animatorzy.

Naczepa ma własne ogrzewanie, klimatyzację, wyposażona jest w windę oraz inne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. – To ma być centrum w miniaturze. Takie nasze laboratorium doświadczeń, nie tylko dla naszych gości, ale również dla nas – podkreśla Piotr Szymański, dyrektor Cogiteonu. Wyjaśnia, że wystawa to w dużej mierze prototyp. – Nie korzystaliśmy z gotowych rozwiązań. Te rodziły się w toku współpracy z polskimi wykonawcami.

Wystawa zadebiutowała w poniedziałek 11 lutego na rynku w Tarnowie, gdzie będzie dostępna do piątku (15 lutego). Od rana do godzin popołudniowych z wystawy będzie korzystać głównie młodzież szkolna w ramach zorganizowanych pokazów. Od poniedziałku do środy w godzinach 16.00-17.30 ekspozycja będzie otwarta dla indywidualnych zwiedzających. Czas przewidziany na zwiedzanie to około pół godziny. Partnerami wizyt Cogiteonu będą władze poszczególnych gmin. To one współdecydują o miejscu stacjonowania naczepy oraz organizacji zwiedzania. Aktualny i stale aktualizowany harmonogram wyjazdów dostępny jest na stronie www.naukowiej.pl.

Fot. Mateusz Niemczura

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A