Wystawa „Wielcy sarmaci tego kraju/Wielkie sarmatki tego kraju” zwyciężyła w plebiscycie radiowej Trójki!
access_time 2019-01-14 08:54:00
W sobotę, 12 stycznia w Radiowym Domu Kultury zostały ogłoszone wyniki głosowania w trzech kategoriach: najlepsza książka, najlepsze wydarzenie i najlepsza płyta minionego roku. W kategorii „Wydarzenie Roku 2018” zwyciężyła wystawa tarnowskiego Biura Wystaw Artystycznych „Wielcy sarmaci tego kraju/Wielkie sarmatki tego kraju”.

Instruktorzy Radiowego Domu Kultury wybrali dziesięć propozycji w każdej kategorii. Drugi – finalny etap należał do Internautów.

Głosami Internautów nominacje w kategorii „Wydarzenie roku 2018” ułożyły się następująco:
10. Wystawa „Edi Hila. Malarz transformacji” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
9. Festiwal Nostalgia – Poznań
8. Wystawa „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” Muzeum Narodowego w Warszawie
7. Festiwal TIFF 2018 – Wrocław
6. Festiwal Unsound 2018 – Kraków
5. Koncert Davida Byrne‘a – Festiwal Open‘er w Gdyni
4. Wystawa „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow-Wróblewski-Wajda” Muzeum Śląskiego w Katowicach
3. Wystawa „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie
2. Festiwal Żubroffka – Białystok
1. „Wielcy sarmaci tego kraju / Wielkie sarmatki tego kraju”- Biuro Wystaw Artystycznych
w Tarnowie

Najwięcej głosów oddano na tarnowską wystawę, która tym samym zwyciężyła z wydarzeniami z Krakowa, Wrocławia, Poznania, Gdyni, Białegostoku i Warszawy!

Zostaliśmy nominowani po raz pierwszy i już sama nominacja było dla nas dużym wyróżnieniem. Cicho marzyliśmy o wygranej, ale nie spodziewaliśmy się jej, ponieważ po pierwsze – w naszej kategorii zostały zgłoszone naprawdę świetne wydarzenia, w tym znakomite wystawy sztuki; a po drugie Tarnów był najmniejszym ze zgłoszonych miast. Ale jak widać, nie w wielkości siła, a w solidarności i wspólnym działaniu! Bardzo dziękujemy wszystkim Tarnowianom, którzy oddali głos na naszą wystawę. To nasz wspólny sukces! – mówi Ewa Łączyńska-Widz, dyrektorka BWA Tarnów. Myślę że wielu Tarnowian ma podobne uczucie jak po akcji „Światła na niepodległość: 100 lat” na bloku przy ul. Monte Cassino, że „każdy (głos) jest ważny” i działając razem możemy realizować niezwykłe rzeczy. Po ogłoszeniu wyników otrzymaliśmy wiele gratulacji z galerii w całej Polsce. W ostatni weekend wystawa była bardzo tłumnie odwiedzana przez zwiedzających. Mieliśmy licznych gości, którzy przyjechali z Warszawy czy Krakowa. Wygrana w Plebiscycie to znakomita promocja naszej galerii i Tarnowa – dodaje.

Wystawę „Wielcy sarmaci tego kraju / Wielkie sarmatki tego kraju” można było oglądać do 13 stycznia. Została przygotowana przez tarnowskie BWA z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. Kurator Marcin Rózyc zaprosił do niej wielu współczesnych artystów, których prace przeplatały się z dziełami sztuki dawnej, w tym z bogatą kolekcją portretów sarmackich z tarnowskiego Muzeum.

Wystawa mogła zostać zrealizowana dzięki dofinansowaniu pozyskanemu przez galerię z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wkład własny do grantu zapewniło Miasto Tarnów. Ponadto, sponsorami tej wystawy są Hestia oraz Grupa Azoty.

Fot. A. Gawle

Fot./slider. M. Niemczura

Komentarze...