Rozpoczynają się ferie zimowe. Co robić w wolnym czasie?
access_time 2019-01-11 13:05:00
Zimowa przerwa dla uczniów z Małopolski rozpoczyna się dzisiaj i potrwa do 25 stycznia. Podpowiadamy, jak spędzić ten czas.

Jazda na łyżwach, nartach, pływanie - osoby, które zimową przerwę chcą spędzić aktywnie, nie powinny się nudzić. Ciekawą ofertę na ten czas przygotowały również instytucje kultury:

  • MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

Z myślą o najmłodszych mieszkańcach Tarnowa propozycje na aktywne spędzenie dwóch tygodni wolnego przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kubusia Puchatka na tych, którzy przyjdą do siedziby biblioteki przy ul. Staszica, czekać będzie miś wraz z przyjaciółmi. Będą drobne upominki, dużo śmiechu i teatrzyk „Zimowe zabawy” mieszkańców Stumilowego Lasu.

Dla fanów przebieranek oraz śpiewanek i instrumentów zaplanowano muzyczne spotkanie. Jego uczestnicy poznają jedną z najweselszych i gwarniejszych polskich tradycji. Dowiedzą się, kim był Turoń i jak w dawnych czasach psocili kolędnicy.

Tematem tegorocznych ferii będzie też Antarktyda – najbardziej niegościnny kontynent na ziemi. Pracownicy biblioteki zabiorą najmłodszych w wirtualną podróż po mroźnej i skutej lodem krainie. Będzie okazja, aby poznać jej najbardziej charakterystycznych mieszkańców, spróbować wytropić słonia morskiego oraz stworzyć niezwykłą zorzę polarną.

W poszczególnych filiach biblioteki będzie można też m.in. pograć w gry planszowe, poukładać puzzle, wykonać maskę karnawałową, wziąć udział w warsztatach literacko-plastycznych czy zaprojektować lampiony z wykorzystaniem różnych technik.

Szczegółowe informacje dotyczące zajęć dostępne są na oficjalnej stronie biblioteki.

  • BWA 

Warsztaty artystyczne, mobilny plac zabaw z piankowymi klockami, zajęcia przybliżające etapy powstawania rzeźby czy zabawy z modą i kolorami. Tak zapowiadają się ferie zimowe z Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie. - Na ten czas dla najmłodszych i tych nieco starszych przygotowaliśmy bogatą ofertę na prawie każdy dzień ferii. Będzie bardzo kreatywnie!  - mówi Ewa Widz-Łączyńska, dyrektor BWA.

Pierwsze zajęcia feryjne w BWA odbędą się już 12 stycznia. Wtedy to zaplanowano warsztaty modowe, podczas których będzie można dowiedzieć się, jak dawniej za pomocą ubrań wyrażano własne poglądy i pokazywano, kim się jest. Zajęcia będą składały się z krótkiej prezentacji, swobodnej rozmowy o ubraniach i modzie oraz ćwiczeń.

Ponadto, uczestnicy poszczególnych feryjnych zajęć w BWA nauczą się m.in., jak samodzielnie wykonać formę książki i notatnika z dostępnych pod ręką materiałów. Będą to surowce odzyskane, a więc papier makulaturowy, tektura, gazety itp. Kolejnym puntem warsztatów będzie działanie z wybranymi dziełami sztuki malarskiej – rekonstrukcja i interpretacja obrazów nadająca im nowy sens, a także stworzenie wieloelementowego kolażu przedstawiającego zwierzę, roślinę czy grzyby. Będzie też okazja, aby pomalować na szkle oraz nauczyć się, jak nakładać kawałki bandażu gipsowego na dłoń, by dobrze wykonać odcisk. Dzieci poznają również tajniki pracy artysty rzeźbiarza oraz etapy powstawania rzeźby.

W trakcie ferii w budynku BWA będzie można przejechać się lokomotywą zbudowaną z… ogromnych piankowych klocków. Mobilny plac zabaw zostanie otwarty 21 stycznia w godz. 10.00-14.00. Cała zabawa i strefa kreatywnego budowania zostanie udostępniona w sali wystawienniczej BWA.

W drugim tygodniu zimowej przerwy zaplanowano cykl warsztatów dla dzieci w wieku 6-10 lat. W trakcie zajęć uczestnicy wykonają swój własny dziennik, który będzie pamiątką z ferii, odbędą ćwiczenia rysunkowe, które nie tylko fantastycznie rozwiną pomysłowość, ale będą świetną zabawą, czy wreszcie dowiedzą się, kim jest architekt, w jaki sposób pracuje i co trzeba zrobić, aby powstał projekt budynku.

Szczegółowy program ferii oraz informacje dotyczące zapisów można uzyskać w Biurze Wystaw Artystycznych pod nr tel. 606 146 520.

 

  • MUZEUM OKRĘGOWE W TARNOWIE

Ofertę na najbliższe ferie zimowe przygotowało Muzeum Okręgowe. Zajęcia podzielone zostały na dwa cykle. Pierwszy z nich „Wio koniku, wio!” rozpocznie się już 15 stycznia.

W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się m.in., jak ważną rolę w historii Polski odegrały konie oraz poznają znaczenie przysłów: „Znamy się jak łyse konie”, „Koń by się uśmiał”, „Zrobić kogoś w konia”. Na zakończenie wykonają własnego konika i ozdobią jego siodło „drogimi kamieniami”, jak za czasów dawnej Rzeczpospolitej szlacheckiej. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym i potrwają do 17 stycznia.

Drugi cykl warsztatów, który zatytułowano „Szlachcianka i szlachcic w 3D”, rozpocznie się 22 stycznia. W trakcie zajęć dzieci dowiedzą się, jak wyglądały dawne modne stroje, z czego były wykonywane i jak je przechowywano. Następnie poznają, z jakich elementów składał się szlachecki strój staropolski. W części warsztatowej uczestnicy własnoręcznie wykonają ozdobną kartkę „Szlachcianka i szlachcic w 3D” w formacie A4. Warsztaty potrwają do 24 stycznia. Mogą wziąć w nich udział dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Koszt udziału w zajęciach to sześć złotych. Zapisy przyjmowane są telefonicznie (14 692 90 00) lub w Ratuszu.

 

  • CENTRUM SZTUKI MOŚCICE

Centrum Sztuki Mościce zaprasza na warsztaty dla dzieci w wieku 6 - 10 lat, inspirowane ciałem człowieka. Dzieci poznają podstawy anatomii i spojrzą na ciało przez pryzmat ruchu i sztuki. Zajęcia odbędą się 21 - 25 stycznia 2019 r. w godz. 9.00 - 15.00 w Centrum Sztuki Mościce.

Co się będzie działo ? 

Człowiek w ruchu. Ruch w sztuce. Co powoduje, że się poruszamy? Warsztaty przewidują dużo zajęć ruchowych - indywidualnych i zespołowych. Uczestnicy poprzez ruch odnajdą na ciele i sprawdzą działanie poszczególnych części – kości, mięśni i niektórych organów. Zainspirowani działaniami artystów (tj. Leonardo da Vinci, Aleksander Calder, Theo Jansen) dzieci będą tworzyć przestrzenne prace plastyczne, żywe rzeźby i poruszające się konstrukcje, inspirowane własnym ciałem.
Poza doświadczeniami i działaniami plastycznymi przewiduje dwie przerwy, w tym dłuższą na przygotowanie posiłku i relaks. W programie przewidziany jest seans filmowy i codzienna gimnastyka poranna z przyrządami.

Każdego dnia zapewniamy: zimne i ciepłe napoje, produkty do przygotowania drugiego śniadania, ubezpieczenie, warsztaty prowadzone przez specjalistów, obecność 2 osób dorosłych w czasie zajęć

UWAGA! Prosimy o zapewnienie dziecku większej ilości wody oraz jedzenia we własnym zakresie tak, żeby wytrzymało do godziny 15.00. Prosimy o wyposażenie dzieci w obuwie zamienne.             

Zapisy/ Bilety
Aby zapisać dziecko zarezerwuj miejsce pod numerem telefonu 14 633 46 11 (pon. - piąt. w godz. 9.00 - 15.00). Kup bilet w ciągu 4 dni od rezerwacji (kasa lub przelew). Cena za cały tydzień wynosi: 220 zł za dziecko.
Rezerwacje bez wykupionego biletu będą automatycznie anulowane. Nie można zakupić biletu bez wcześniejszej rezerwacji.

Prowadzenie: Szkółka sportowo-rekreacyjna FIKOŁKI.

 

Zachęcamy również do odwiedzania naszego serwisu zimowego Ferie 2019, który na bieżąco aktualizujemy.

Komentarze...