Orkiestrowy bilans pomocy dla porodówek
access_time 2019-01-11 09:00:00
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra w tym roku dla najmłodszych pacjentów już 13 stycznia. Fundacja WOŚP za pieniądze ze zbiórki darczyńców zakupi nowoczesny sprzęt medyczny dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Sprawdziliśmy, co fundacja Jurka Owsiaka kupiła w ostatnich latach dla Porodówek Nowej Generacji w Tuchowie i Dąbrowie Tarnowskiej.

W minionym roku dzięki orkiestrze Oddział Neonatologii Centrum Zdrowia Tuchów wzbogacił się o urządzenie do screeningowego badania słuchu maluchów o wartości blisko 14 tys. zł. Z takiego samego urządzenia mogą korzystać noworodki na Powiślu. Fundacja WOŚP zakupiła je rok wcześniej dla oddziału tej samej specjalności w Centrum Zdrowia Dąbrowa Tarnowska.  Łatwiej się opiekować najmłodszymi pacjentami także dzięki zakupowi stanowiska resuscytacyjnego do Tuchowa. Prócz przywrócenia krążenia, zadaniem tego sprzętu jest też pielęgnacja małych pacjentów. Zapewnia on odpowiednie warunki termiczne, głównie wcześniakom i niemowlętom z niską masą urodzeniową. Zminimalizowanie strat ciepła jest warunkiem niezbędnym do poprawy ich stanu zdrowia. Natomiast inkubator zamknięty zakupiony dla tuchowskiego Oddziału Neonatologii monitoruje wiele czynności życiowych. Wyposażony jest w alarmy optyczne i dźwiękowe dostępne dla personelu, ale obojętne dla małego pacjenta. Ma efektywną kurtynę powietrzną i podwójne ścianki, by zapewnić kontakt matki z dzieckiem w najbezpieczniejszy z możliwych sposób. Dodatkowo posiada funkcję ułatwiającą dobór parametrów termoregulacji, aby dziecko przebywało w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Urządzenie zapewnia dobrą widoczność i dostępność do małego pacjenta. Posiada elektroniczną wagę i jest w pełni zautomatyzowane. Ponadto na liście orkiestrowych zakupów znalazł się także kardiomonitor dla Porodówki Nowej Generacji w Tuchowie. Wśród darów z ostatnich lat są też: lampa do fototerapii i specjalistyczne urządzenie do pomiaru orientacyjnego poziomu żółtaczki – bilirubinometr. Zabieg wykonywany przy pomocy tego sprzętu polega na naświetlaniu noworodka światłem, które przyspiesza rozkład wywołującego chorobę związku – bilirubiny i usunięcie jej z organizmu dziecka. W sumie w ostatnich latach dla Porodówek Nowej Generacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zakupiła sprzęt za około 125 tys. zł

Aby wesprzeć WOŚP w bieżącym roku można zarówno wrzucić pieniądze do puszki jednego z wolontariuszy, jak i przekazać darowiznę za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej wpłacam.wosp.org.pl, serwisu Facebook, karty płatniczej oraz poprzez wysłanie sms-a.

Komentarze...