„Dzwoń dzwoneczku, dzwoń” - wystawa w muzeum
access_time 2018-10-29 03:35:00
Przed nami kolejna w tym roku wystawa z cyklu „Kolekcjonerzy w Muzeum”. 5 listopada (poniedziałek) zapraszamy do siedziby muzeum przy Rynku 3 na otwarcie prezentacji zbiorów dzwonków Aleksandra Hajka pt. „Dzwoń dzwoneczku, dzwoń”. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Aleksander Hajek jest tarnowianinem i przykładem na to, że pasją zbieractwa można się zarazić w każdym wieku. Kolekcja dzwonków pana Aleksandra liczy około 500 sztuk i nadal się rozrasta. Hobby to rozpoczęło się spontanicznie i całkiem niedawno bo około 5 lat temu, a spowodowane było chęcią zakupu pamiątki z wyjazdu dla wnuczki. Ten niewinny prezent sprawił, iż dzwonki zagościły na dobre w domu pana Aleksandra, a ich zbieranie przerodziło się w prawdziwe hobby.

Na wystawie „Dzwoń dzwoneczku, dzwoń” zaprezentowane będą dzwoneczki z porcelany, szkła, metalu, ceramiki. Zbiory pochodzą z różnych stron Europy takich jak: Włochy, Grecja, Niemcy, Anglia, Chorwacja, Hiszpania. Nie zabraknie również obiektów z Polski. Będą też okazy z wizerunkiem miasta Tarnów. Najczęściej to suweniry z podróży ale również i podarunki od przyjaciół oraz znajomych. Dzwonki pięknie dzwonią, a każdy nich brzmi inaczej. Kolekcjoner bibeloty o ciekawych kształtach i barwnej kolorystyce pozyskuje również w antykwariatach, na giełdach staroci, w cepeliach, a także w sklepach z pamiątkami. Jak mówi pan Aleksander, w przyszłości chciałby podarować swoją kolekcję wnuczce Zosi, która jest nią tak samo zafascynowana jak dziadek i z pewnością będzie ją powiększać. Wystawę uzupełnią obrazy ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Tarnowie.

Wystawa czasowa, czynna od 6 listopada do 2 grudnia 2018 r.

Opiekun cyklu: Manuela Stadnicka-Hoffman

Otwarcie prezentacji: 5 listopada, Siedziba Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Rynek 3, godz. 18:00, wstęp wolny

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A