25. kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków
access_time 2018-10-29 06:16:00
1 listopada na trzech tarnowskich cmentarzach odbędzie się jubileuszowa, 25. kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków Starego Cmentarza. Kwestę, jak co roku, organizuje Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie. Tym razem jednak, po raz pierwszy, zbiórka pieniędzy będzie prowadzona także na cmentarzach w Krzyżu i w Mościcach. - Chcemy rozszerzyć naszą działalność - zapowiada Ewa Filipów, prezes komitetu.

Kwesta na Starym Cmentarzu odbędzie się 1 listopada. Potrwaod 8.30 do 18.30. Również 1 listopada zbiórka prowadzona będzie od 10 do 16 na cmentarzach w Krzyżu i w Mościcach. W Dzień Zaduszny, 2 listopada, kwesta odbędzie się na Starym Cmentarzu, a 3 listopada, w sobotę, przed wejściem staną duże puszki. W ostatnich latach na tarnowskim Starym Cmentarzu wyremontowanych zostało ponad 200 nagrobków. Ponad 50 remontów sfinansował Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem. Wyremontowana została również kaplica Radzikowskich, dobiega końca remont nagrobka uczestnika powstania listopadowego Rufina Piotrowskiego w Kwaterze Zasłużonych oraz kaplicy Polityńskich i Mindlerów. - Wciąż jednak bardzo dużo jest do zrobienia, dlatego cieszę się ze wszystkich inicjatyw odnowy naszej perły, jaką jest Stary Cmentarz – mówi Maria Wójcik, dyrektor Miejskiego Zarządu Cmentarzy w Tarnowie.

Tarnowski Stary Cmentarz jest jednym z najstarszych w Małopolsce i w Polsce. Jest starszy od słynnych warszawskich Powązek i od Cmentarza Rakowickiego w Krakowie. Liczy około czterech tysięcy nagrobków oraz trzy zbiorowe mogiły – Sybiraków, Kresowian i ofiar rabacji galicyjskiej. - To wielka księga Tarnowa, mówiąca o naszej historii. Mamy czym się szczycić, mamy co ratować – podkreśla Ryszard Żądło, wiceprezes Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie. Wśród pochowanych na Starym Cmentarzu są też między innymi: burmistrz Tarnowa, Tadeusz Tertil, Jan Szczepanik i Witold Rogoyski. - Dlatego ratowanie nekropolii nie jest powinnością tylko Miejskiego Zarządu Cmentarzy i naszego komitetu. To sprawa ważna dla wszystkich mieszkańców – kontynuuje Ryszard Żądło.

W tym roku po raz pierwszy komitet w prowadzeniu kwest wesprze kilkanaście tarnowskich stowarzyszeń, w tym grupy rekonstrukcji historycznej. Ich członkowie – w mundurach i kostiumach z epoki – będą kwestować na Starym Cmentarzu i w Krzyżu, z kolei w Mościcach będzie można spotkać między innymi harcerzy. Zbiórkę poprowadzą również tarnowscy aktorzy. - Apelujemy do wszystkich mieszkańców, którzy tego dnia będą na cmentarzach: otwierajcie swoje serca, ale i portfele i wrzucajcie pieniądze do naszych puszek – mówi wiceprezes komitetu, Ryszard Żądło. Przez ćwierć wieku komitet zebrał ponad 400 tysięcy złotych. W roku ubiegłym było to ponad 21 tysięcy. Zlecono za nie renowację dwóch mogił – Kaspra Machayskiego, oficera Wojska Polskiego, który walczył w XIX wieku o wolność Polski i grobowca rodziny Dziadoszów, zasłużonej w październiku 1918 roku, gdy Tarnów jako pierwszy w Polsce odzyskał niepodległość.

Tadeusz Mędzelowski, członek zarządu Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie, zaprosił do odwiedzania strony internetowej Starego Cmentarza, na której można znaleźć informacje bieżące i historyczne fakty z jego dziejów. Poprosił również mieszkańców o przekazywanie do skopiowania materiałów czy pamiątek, związanych z nekropolią i poinformował, że z inicjatywy Andreja Szczebaka powstaje przewodnik audio po Starym Cmentarzu. Komitet rozpoczął również współpracę ze studentami Wyższej Szkoły Biznesu i z Zespołem Szkół Ekonomiczno – Ogrodniczych. Uczniowie dwa razy w roku pomogą między innymi w utrzymaniu porządku na cmentarzu, wezmą też udział w kweście, a studenci – w przeliczeniu zebranych podczas kwesty pieniędzy. - W przyszłości ktoś nas przecież musi zastąpić w dbaniu o wspólne dobro tarnowian– mówi Tadeusz Mędzelowski.

Plany komitetu są znacznie szersze, niż prowadzenie kwest na renowację zabytkowych nagrobków. - Chcemy zainteresować młodzież historią poprzez wycieczki czy prace na Starym Cmentarzu, zapraszamy na nasze spotkania wszystkich chętnych - mówi prezes, Ewa Filipów, prezes komitetu. W skład Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie wchodzi obecnie 28 osób, w tym również młodzi ludzie. Powstał w 1993 roku, wtedy też odbyła się pierwsza kwesta.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A