Odsłonięcie pomnika Tertila
access_time 2018-10-29 03:11:00
We wtorek, 30 października o godz. 13.15 na tarnowskim rynku odsłonięty zostanie pomnik burmistrza Tarnowa w latach 1907-1923, Tadeusza Tertila. Pomnik powstał z inicjatywy Rady Osiedla „Starówka”.

To właśnie Tadeusz Tertil, 30 października 1918 roku, otwierając posiedzenie Rady Miejskiej Tarnowa zwrócił się do radnych o przegłosowanie takiego wniosku: - Rada Miasta oświadcza, że Tarnów oddaje się poleceniom rządu warszawskiego i że organowi rządowemu utworzonemu przez Radę Regencyjną da posłuch.

Rzeźba stanie przed pasażem noszącym dziś imię Tadeusza Tertila. Przedstawia burmistrza – prawie naturalnej wielkości - stojącego przed swoim domem i pokazującego cztery wielkie inwestycje, o które wzbogacił się Tarnów pod jego rządami: elektrownię, wodociągi, dworzec kolejowy oraz tramwaj.

Odlew wykonany jest z mosiądzu, a jego autorem jest kielecki rzeźbiarz, Arkadiusz Latos. Ciekawostką jest fakt, że pomnik Tadeusza Tertila stanie na głazie polodowcowym, który znaleziony został pod powierzchnią rynku podczas wykonywania fundamentów.

W dniu odsłonięcia pomnika, w pasażu Tertila uruchomiona zostanie mini sala kinowa, w której obejrzeć będzie można paradokumentalny film zawierający wypowiedzi o Tadeuszu Tertilu. Sala umiejscowiona zostanie w miejscu, w którym na początku ubiegłego wieku funkcjonowało kino „Marzenie”.

Fot. Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A