„Radioodbiorniki i radiostacje” i „Wolność i Poeci”. Dwie wystawy w TCK
access_time 2018-10-19 04:12:00
Z okazji obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości , w Tarnowskim Centrum Kultury prezentowane będą dwie wystawy „Radioodbiorniki i radiostacje” oraz „Wolność i poeci”, w dniach 22-31 października 2018 roku. Obie ekspozycje wpisane są w obchody Tarnów Pierwsze Niepodległe.

„Radioodbiorniki i radiostacje”
W ramach wystawy „Radioodbiorniki i radiostacje”, chcemy zaprezentować zarówno rozwój radiotechniki na przykładzie polskich i zagranicznych radioodbiorników i radiostacji, z okresu od lat dwudziestych do końca lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, ale również pokazać szczególnie osobom młodym, że w dawnych latach słuchanie muzyki , a konkretnie radia, nie było takie proste jak dziś. Zwłaszcza na początku, kiedy dopiero powstawały pierwsze radioodbiorniki, był to wręcz przywilej.
Prezentowane na wystawie radioodbiorniki i radiostacje pochodzą z prywatnej kolekcji, którą zainicjowała rodzinna tradycja, zapoczątkowana przez Ignacego Wilczyńskiego, który własnoręcznie skonstruował radioodbiornik, w roku 1924, zanim jeszcze w Polsce rozpoczęto nadawanie z rozgłośni radiowych. Pasja przerodziła się w założenie filii sklepu ze sprzętem radiowym, który mieścił się przy placu Kazimierza 2. W tym sklepie można było także radia posłuchać, co na owe czasy było czymś bardzo pożądanym, bo niewielu mogło sobie pozwolić na posiadanie radioodbiornika i słuchanie radia we własnym domu. 

W kolekcji znajdują się sprzęty, które funkcjonowały w czasie II wojny światowej i służyły nasłuchiwaniu komunikatów z frontu. Samo ich posiadanie, w tamtym , wiązało się z bardzo dużym ryzykiem. Także w okresie powojennym, w czasie PRL-u ludzie ryzykowali by posłuchać co nadaje Radio Wolna Europa. Również radioodbiorniki z tego okresu będą prezentowane na wystawie. Z drugiej strony były to wspaniałe czasy dla rozwoju produkcji radioodbiorników w Polsce, która wtedy plasowała się w czołówce producentów, posiadając wiele zakładów, jak choćby Diora produkująca Pioniery, czy Elektrit, w którym powstawały Kordiale.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad dwadzieścia radioodbiorników, a niektóre z nich to prawdziwie ekskluzywne urządzenia, przepiękne drewniane skrzynki, które wykonywane były ze szlachetnych materiałów. Niegdyś takie przedmioty były ozdobą salonu w każdym mieszkaniu, wtedy kiedy już słuchanie radia stało się bardziej powszechne. Późniejsze modele to również konstrukcje z plastiku, pokazujące pierwsze kroki w kierunku miniaturyzacji i tworzenia grającego sprzętu mobilnego.
Wśród prezentowanych sprzętów znajdują się także radiostacje. Jedna z nich wyjęta została z radzieckiego czołgu. Inna przenośna, plecakowa, umożliwiała utrzymywanie łączności telefonicznej podczas marszu z zestawu mikrofonowo-słuchawkowego. A jeszcze inna, w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, używana była przez krótkofalowców.

W dniu 27 października (t.j. sobota), od godziny 10.00 do 17.00 Tarnowski Oddział Polskiego Związku Krótkofalowców będzie prowadzić łączność pod znakiem okolicznościowym HF100TPN z Rynku w Tarnowie. Okolicznościowa Stacja Nadawcza będzie nadawała ze specjalnie przygotowanego namiotu.

„Wolność i Poeci”
Ekspozycja „Wolność i poeci” oparta jest na tekstach poetyckich polskich autorów, tworzących na przestrzeni ostatnich trzech wieków – od romantyzmu po współczesność. Zaprezentowane teksty mówią o wolności. W każdym z utworów jest ona jednak rozumiana inaczej. Wśród wybranych wierszy przewijają się wątki patriotyczne. Inne nawiązują do wolności jako intymnego doświadczenia człowieka. Wolności współtworzenia świata, społeczeństwa, ale też wolności życia na ich uboczu. Wolności jako celowi stricte ludzkich dążeń oraz swobody wskazującej na przynależność człowieka do świata przyrody.

W wystawie wykorzystane zostały utwory: Cypriana Kamila Norwida, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Adama Asnyka, Marii Konopnickiej, Antoniego Słonimskiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Stanisława Barańczaka, Ewy Lipskiej, Jerzego Harasymowicza, Tadeusza Różewicza.

Ekspozycja bogata jest w ilustracje przedstawiające dzieła plastyczne polskich malarzy, rzeźbiarzy, fotografików.

Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa.

Galeria TCK, czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 10:00-18:00, w soboty w godzinach 10:00-17:00. Na obie wystawy wstęp wolny.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A