Józef Panfil - wystawa „Malarstwo” w Piwnicy pod Trójką
access_time 2018-10-09 05:32:00
Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”. 15 października br. w Piwnicy pod Trójką (Siedziba, Rynek 3) znakomity malarz Józef Panfil zaprezentuje wybrane 50 obrazów ze swojej kolekcji. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18:00. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Józef Panfil urodził się w 1958 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Mieszka w Smardzewicach, o których mówi, że jest to jego miejsce na ziemi. Edukację artystyczną rozpoczął w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi, które ukończył w 1978 r., kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego), gdzie w 1984 roku otrzymał dyplom w Pracowni Litografii prowadzonej przez Jerzego Grabowskiego.

Znakomity malarz i rysownik, jeden z najwybitniejszych polskich pejzażystów z ogromnym dorobkiem zarówno w dziedzinie pejzażu, jak i portretu, martwej natury, architektury, wnętrz oraz rysunku. W Jego pejzażach oprócz perfekcyjnego rysunku i kompozycji, ogromną rolę odgrywa kolor i światło. Kadrując kolejne fragmenty krajobrazu doskonale wyczuwa nastrój, porę dnia, a używając rozległej palety barw oddaje piękno zaobserwowanych miejsc.

Jego malarstwo, zaliczane do realizmu, porównuje się je do malarstwa polskiego z końca XIX i początku XX wieku – najlepszego w dziejach polskiej sztuki. Przez ponad 40 lat pracy twórczej, wypracował swój własny, niepowtarzalny styl, zyskując uznanie na całym świecie. 

W swoim dorobku posiada udział w ponad 100 wystawach zbiorowych, ogólnopolskich i zagranicznych. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych, galeriach, muzeach na całym świecie, są reprodukowane w wielu wydawnictwach związanych ze sztuką.

Wystawa czasowa, czynna od 16 października do 4 listopada 2018 r.
Kurator: Bożena Szczupak

Cykl „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej” realizowany jest przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie od 2010 roku. Ma on na celu prezentację twórczości artystów mieszkających lub pochodzących z Tarnowa. Od 2013 roku wystawy w ramach cyklu prezentowane są w tzw. „Piwnicy pod Trójką” –
w nowej Siedzibie MOwT przy ul. Rynek 3. Opiekunem projektu jest Bożena Szczupak.

Komentarze...