Muzyka dla smyka - koncert gordonowski w BWA
access_time 2018-10-04 05:49:00
W najbliższą niedzielę, 7 października, w BWA odbędzie się koncert, podczas którego słuchaczom przyda się… koc lub karimata. Koniecznie należy mieć przy sobie obuwie zastępcze, obowiązuje również limit wieku. W koncercie mogą uczestniczyć dzieci od sześciu miesięcy do trzech lat i ich rodzice.

MUZYKA DLA SMYKA
Koncert gordonowski

Niedziela 7.10.2018
g. 9:45
g. 11:00
BWA Tarnów, ul. Słowackiego 1

Dla dzieci w wieku 6 m-cy – 3 lat z rodzicami.
Bilet rodzinny w cenie 10,00 zł (na podstawie którego wstęp na jeden koncert ma jedna osoba dorosła z jednym lub kilkorgiem dzieci).
Ilość miejsc ograniczona, obowiązuje rezerwacja: edukacja@bwa.tarnow.pl, tel. 606146520.
Obowiązkowe obuwie zmienne.
Mile widziane własne koce/karimaty
Czas trwania: 30-40 min.

MUZYCY: Krzysztof Kołodziejczyk (instrumenty klawiszowe), Bogdan Kołodziejczyk (bas, wiolonczela), Andrzej Król (trąbka)

UCZNIOWIE Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie:
- kwartet saksofonowy w składzie: Laura Lasota (saksofon sopranowy), Anna Sikorska (saksofon altowy), Blanka Król (saksofon tenorowy), Agnieszka Marmol (saksofon barytonowy) / zespól prowadzi Joanna Dołęga
- zespół instrumentalny w składzie: Aleksander Skop (gitara), Oliwia Nykiel (gitara), Pola Pastuszko (flet), Natalia Chrobak (flet), Dawid Światek (instrumenty perkusyjne) / zespół prowadzi Monika Zębaty

PRZYGOTOWANIE I PROWADZENIE KONCERTU: Monika Zębaty

Celem projektu jest propagowanie teorii uczenia się muzyki autorstwa profesora Edwina Eliasa Gordona, która pozwala profesjonalnie i efektywnie kierować edukacją muzyczną małego dziecka, by mogło twórczo posługiwać się językiem muzyki.
Obecnie wiodącą rolę w kształtowaniu dziecięcego słownika muzycznego odgrywają media. Jednak błędnym jest założenie, że dzięki muzyce słyszanej w radiu dziecko rozwinie swój język muzyczny, podobnie jak nie rozwinie umiejętności mowy poprzez słuchanie dialogów np. w telewizji. Zatem prezentowanie niemowlętom i małym dzieciom muzyki na żywo ma nieoceniony wpływ na ich umuzykalnienie.

Koncerty tzw. gordonowskie to ok. 30-minutowe spotkania, w których bierze udział kilku muzyków śpiewających i grających. Muzyka przedstawiana na koncertach jest bardzo różnorodna – piosenki dziecięce, utwory rozrywkowe, latynoamerykańskie, trochę klasyki. Rodzice wraz z dziećmi współuczestniczą w  tworzeniu koncertu, siedzą na podłodze i aktywnie biorą udział śpiewając oraz rytmizując. Prowadząca koncert zachęca rodziców do poruszania się i do kołysania w rytmie. Powtarzanie przez rodziców motywów rytmicznych i melodycznych staje się podstawą funkcjonalnego, biernego słownika muzycznego, który w przyszłości ma szansę na aktualizację. Motywy tonalne i motywy rytmiczne są słowami muzyki.

Muzyka jest dla ludzi czymś jedynym w swoim rodzaju, podobnie jak inne sztuki. Stanowi podstawę ludzkiego rozwoju i egzystencji. Dzięki muzyce dzieci zyskują wgląd w siebie, w innych i w życie jako takie. A co najważniejsze, stają się bardziej zdolne do rozwijania wyobraźni i niezmierzonej kreatywności.
Edwin E. Gordon

Monika Zębaty – pracuje w Zespole Szkół Muzycznych w Tarnowie prowadzi klasę gitary. Zajmuje się umuzykalnieniem niemowląt i małych dzieci wg teorii uczenia się muzyki Edwina E. Gordona. Posiada Certyfikat Polskiego Towarzystwa Edwina E. Gordona.

Współpraca: Zespół Szkół Muzycznych w Tarnowie

Oprawa graficzna: Sandra Krysa / Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie

Koncert jest realizowany w ramach projektu „Bon kultury / Odkrywanie sztuki”, współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa.

Komentarze...