36-latek wyłudził blisko milion złotych z podatku VAT (zobacz film z zatrzymania)
access_time 2018-10-02 10:15:00
Wykorzystanie danych osobowych, wielotysięczne oszustwa na polskich przedsiębiorcach oraz uszczuplenia w podatku VAT sięgające kwoty miliona złotych to wynik pseudo działalności gospodarczej 36-letniego mieszkańca Tarnowa.

Początkiem sierpnia 2018 roku dyżurny tarnowskiego komisariatu przyjął zgłoszenie od osoby informującej o otrzymaniu faktury i wezwania do zapłaty za rzepak, którego nie zamawiała.

Zajmujący się tą sprawą tarnowscy „kryminalni”, ustalili, że jedna z firm działających na terenie kraju realizowała zamówienia, sprzedając zboża oraz środki ochrony roślin. Zamówienia pochodziły od różnych osób zamieszkałych na terenie powiatu tarnowskiego i tam również był wysyłany zamówiony towar, który finalnie nigdy nie trafiał do odbiorów figurujących w zamówieniu. Trop prowadził do pewnej tarnowskiej rodziny, która posiadała znaczne połacie pola, na których uprawiane były rożnego rodzaju zboża. To właśnie tam trafiały wszystkie złożone zamówienia. Pola były obrabiane przez okolicznych rolników, którzy w zamian za wykonaną usługę otrzymywali zapłatę w postaci płodów rolnych lub środków ochrony roślin. Dodatkowo rodzina wykorzystywała różne osoby, skupione wokół niej, zamieszkałe w Tarnowie i powiecie tarnowskim do pozyskiwania od nich danych osobowych, potrzebnych do zakupu i legalizowania kart telefonicznych operatorów telefonii komórkowej. Było to konieczne do zawierania umów i wysyłki towarów bezpośrednio od producentów i hurtowników. W ten sposób kilkanaście podmiotów handlujących nawozami, pszenicą oraz rzepakiem zostało oszukanych na kwotę około 150 tysięcy złotych.

Cztery osoby związane z przestępczym procederem zatrzymano w czwartek późnym popołudniem w miejscu ich zamieszkania w Tarnowie. Z uwagi na fakt, że jeden z nich, 36-latek był osobą poszukiwaną kilkoma podstawami poszukiwawczymi, w tym również listem gończym, do zatrzymania wykorzystano policjantów Nieetatowej Grupy Realizacyjnej KMP w Tarnowie. Wszystkie zatrzymane osoby doprowadzono do tarnowskiej prokuratury, która po zapoznaniu z materiałami postępowania wystąpiła do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Sąd zastosował wobec 36-latka i 65-latka areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy w związku z naruszeniem art. 271 § 3 kk. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Dodatkowo przeciwko 36-latkowi prowadzone są dwa postępowania w tarnowskiej prokuraturze, gdzie zarzucane są mu przestępstwa określone w art. 271 § 3 kk, w których to uszczuplenia w podatku VAT sięgają kwoty prawie 1 miliona złotych.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Miejska Policji w Tarnowie.

Poniżej film z zatrzymania:

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A