Wystawa „Bliskie obrazy” Marty Odbierzychleb
access_time 2018-09-25 03:46:00
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza w poniedziałek 1 października o godz. 18:30 na wystawę Marty Odbierzychleb „Bliskie obrazy”. Uświetnią go: „Szpetni” (Dawid Mik i Filip Kot).

Marta Odbierzychleb – absolwentka wychowania plastycznego na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie (pracownia prof. Wojciecha Kubiczka) oraz Podyplomowego Studium na Uniwersytecie im. Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Członkini Polish Art Club oraz grupy ARTPO w Chicago. Laureatka wielu konkursów organizowanych zarówno w Polsce (m. in. kilkukrotnie nagrodzona na Międzynarodowych Biennale Twórczości Nauczycieli), jak i zagranicą (m. in. wyróżniona przez Polish Museum of America w 2005 roku). Głównym przedmiotem jej twórczych zainteresowań są pejzaże, kompozycje kwiatowe, portrety oraz ikony. Pracuje i mieszka w Tarnowie, gdzie również obejmowała stanowisko pedagożki w szkole podstawowej.

Ważniejsze wystawy:

Międzynarodowe Biennale Sztuki Nauczycieli, Tarnów 2015
Ogólnopolska wystawa „Konfrontacje 2012”, Leszno 2012
Ogólnopolska wystawa „Konfrontacje 2011”, Leszno 2011
Ogólnopolska wystawa „Konfrontacje 2008”, Leszno 2008 
Muzeum Polskie w Chicago (USA), Chicago 2005-2015
Ogólnopolska wystawa „Konfrontacje 2001”, Leszno 2001

Pochodząca z Tarnowa artystka, szczególną uwagę przykłada do wyboru przedmiotu swoich malarskich działań, a czynnikiem rozstrzygającym dla jej metodyki staje się emocjonalna więź łącząca ją z obiektem jej twórczych poczynań. Filozofia, którą kieruje się Marta Odbierzychleb, sprowadza się właśnie do bliskości z obrazem i tym, co na nim zostaje. Pejzaże, ikony, portrety oraz, tak znamienne dla jej twórczości kompozycje kwiatowe – każdy z obrazów niesie ze sobą kompilację wspomnień oraz doświadczeń. Z kolei natura tych emocji zostaje ukryta, między innymi w doborze kolorystyki, czy też medium, w którym zostały wykonane. - Anna Filar, historyczka sztuki.

…Świadomy i bezpretensjonalny wybór konwencji realistycznej. Skupienie się na motywach pozwalających na samokontrolę, doskonalenie warsztatu, ale i ładunek emocjonalny. Uważam, że talent i umiłowanie malarstwa nie są ani pozą, ani powierzchownym naśladowaniem tak przecież łatwych środków płytko rozumianej „nowoczesności”… - prof. Irena Popiołek

 - Malarstwo to piękna przygoda na całe życie! Pani Marta wypełniając misję pedagoga, potrafiła swą miłością do twórczości zarazić wielu młodych ludzi, nad którymi to roztaczała artystyczną opiekę nie tylko w ramach prowadzonych przez siebie zajęć szkolnych ale również poza nimi. Artystka ta odegrała ważną rolę w początkowym okresie kształtowania mojej wrażliwości artystycznej. Świadoma potencjału ucznia troszczyła się o wybory i decyzje mogące mieć wpływ na jego przyszły rozwój. Będąc pod wpływem autorytetu Pani Marty, zapragnąłem kształcić się w ZSP Tarnów, później kontynuowałem edukację na ASP w Krakowie, a dziś nie wyobrażam sobie życia bez szeroko pojętej twórczości! Gdy myślę o początkach mojej przygody ze sztuką to zdaję sobie sprawę jak wiele zawdzięczam Pani Marcie Odbierzychleb, dziękuję! - Mateusz Kijak, malarz, rzeźbiarz, twórca teledysków

Wystawa będzie czynna do 17.10.18

Komentarze...