Język francuski dla turystów
access_time 2018-09-15 11:15:00
Francuski nie bez powodu nazywany jest językiem miłości. Ma wyjątkowy akcent, a jego brzmienie zachwyca wiele osób. Do Francji wciąż przybywa mnóstwo turystów. Nie maleje zainteresowanie pięknymi zabytkami, regionalnym jedzeniem oraz muzeami z dziełami sztuki. Pobyt we Francji może być jednak utrudniony przez nieznajomość języka. Francuzi są patriotami językowymi i niechętnie rozmawiają po angielsku czy niemiecku na terenie własnego kraju. Wybierając się na wycieczkę do Francji warto znać chociaż kilka podstawowych zwrotów, aby móc bez problemu poruszać się po tym kraju.

Język francuski dla turystów - czym różni się od standardowej nauki języka?

Podczas lekcji języka francuskiego duży nacisk kładzie się na gramatykę oraz zasady dotyczące pisowni. Ponadto poznawane jest słownictwo z różnych dziedzin (w tym dotyczące pracy, sportu, biznesu). Turyście, któremu zależy na tym, aby porozumiewać się z Francuzami podczas kilkudniowego wyjazdu nie są potrzebne takie zagadnienia. Gramatyka pełni tu najmniej ważną rolę, ponieważ priorytetem jest dogadanie się z miejscowymi, a nie perfekcja językowa. Francuski dla turystów opiera się przede wszystkim na opanowaniu podstawowych zwrotów dotyczących poruszania się po miastach. Są to między innymi: zapytanie o drogę, dowiedzenie się jak dojechać do danego miejsca, uzyskanie informacji dotyczących noclegu, okolicznych rozrywek i tym podobnych.

Jak opanować język francuski na podstawowym poziomie?

Podczas wyjazdu najważniejsze jest słownictwo. Dzięki znajomości konkretnych terminów można porozumieć się z Francuzami i uzyskać potrzebne wiadomości. Dlatego naukę dla początkujących najlepiej jest rozpocząć od nauki potrzebnych słów. Do rozpoczęcia samodzielnej nauki przydadzą się rozmówki polsko-francuskie. Najczęściej są one podzielone na kategorie, co ułatwia zdobywanie wiedzy. Ich niewielki rozmiar powoduje, iż można z nich korzystać wszędzie. Jednak wygodne będą także rozmówki dostępne w internecie. Warto, poza słowami dotyczącymi turystyki oraz zwiedzania, zapoznać się również z terminami związanymi z naszymi zainteresowaniami, hobby, czy umiejętnościami. To będzie bardzo pomocne podczas nawiązywania nowych znajomości i poznawania ciekawych osób podczas wyjazdu.

Gdy wyjazd do Francji już niedługo

Jeśli do podróży zostało niewiele czasu, to bardzo trudno będzie opanować samodzielnie podstawowe zwroty w języku francuskim. Dlatego w takiej sytuacji najlepiej jest wykupić lekcje u nauczyciela. Indywidualna nauka pozwala na przyspieszone opanowanie najważniejszych zwrotów i słówek niezbędnych podczas pobytu we Francji. Kilka lekcji przed wyjazdem przyda się również osobom, które uczyły się same. Będą one stanowiły nie tylko powtórkę wiadomości, ale dzięki nim będzie można skorygować popełniane błędy oraz poćwiczyć wymowę. Z uwagi na to, że same dojazdy na zajęcia byłyby czasochłonne, można zdecydować się na korepetycje przez internet. Nauka Francuskiego Online to doskonała alternatywa dla klasycznych zajęć indywidualnych.

W jaki sposób szybciej się uczyć?

W opanowaniu słownictwa skuteczne okazują się fiszki. W ten sposób można nie tylko efektywnie się uczyć, ale również sprawdzać stan swojej wiedzy. Fiszki najlepiej jest podzielić na kilka małych grup i po opanowaniu jednej przechodzić do kolejnej. O wiele łatwiej jest zapamiętać mniejszą ilość słów, później można już mieszać fiszki i sprawdzać znajomość języka z większej ilości kategorii. Fiszki są dostępne w wielu księgarniach, ale łatwo wykonać je samodzielnie. Dla wygody można wydrukować gotowe fiszki, które wystarczy tylko pociąć.

Ucz się przy okazji

Naukę języka francuskiego można wpleść w codzienne obowiązki. Dzięki temu oszczędza się czas. Dobrym sposobem jest słuchanie audiobooków w tym języku. Na początku będzie rozumiało się z nich niewiele, aczkolwiek po jakimś czasie efekty będą zauważalne. Dobrze jeśli podczas sprzątania, czy jazdy samochodem w tle będzie grało francuskie radio. Wielu rodziców decyduje się na oglądanie wraz ze swoimi dziećmi francuskich bajek. To sposób na opanowanie podstawowego słownictwa zarówno przez rodzica, jak i dziecko.

Warto także analizować piosenki w języku francuskim, samodzielnie je tłumaczyć, a następnie słuchając utworów śpiewać je razem z piosenkarzem. To pozwoli na naukę nowych słów i zwrotów, a zarazem będzie stanowiło ćwiczenie wymowy i akcentu. 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A