Narodowe czytanie „Przedwiośnia” w Wierzchosławicach
access_time 2018-09-05 04:12:00
Mieszkańcy Gminy Wierzchosławice spotkają się sobotę 8 września, by wziąć udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2018. Wydarzenie rozpocznie się w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach o godzinie 12.00, a zakończy około godz. 14.00. Przy sprzyjającej pogodzie czytanie odbędzie się w plenerze na podwórku. Gmina Wierzchosławice bierze udział w Narodowym Czytaniu po raz drugi.

Wierzchosławice to wieś Wincentego Witosa. Trzykrotnego premiera II Rzeczypospolitej, którego formalne wykształcenie zamknęło się w czterech klasach, chłopa z urodzenia, z zawodu i z przekonania. To miejsce bardzo symboliczne dla całego ruchu chłopskiego.

Z kolei "Przedwiośnie" to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).

Do udziału w czytaniu zostaną zaproszeni mieszkańcy, działacze społeczni i kulturalni, sportowi, parafie, samorządowcy. Zaplanowano czytanie wybranych fragmentów „Przedwiośnia”.

Narodowe Czytanie to akcja organizowana przez prezydenta od 2012 r. W ubiegłym roku, jak podano na stronie Kancelarii Prezydenta, Narodowe Czytanie odbyło się w ponad 2000 miejscach. Akcja polega na publicznych odczytach narodowej literatury. Do tej pory w ramach akcji czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Organizatorami Narodowego Czytania „Wesela” w Wierzchosławicach jest Gminna Biblioteka Publiczna, Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach (oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie) oraz Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach.

Czytanie odbędzie się w niezwykle ważnym miejscu - zagrodzie Wincentego Witosa. Zbudowana przez niego zagroda, a dziś muzeum jego imienia - to miejsce pełne pamiątek, zdjęć, dokumentów i śladów zawiłej historii ówczesnej sceny politycznej. To miejsce symboliczne i historyczne - tym bardziej warto je odwiedzić przy okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz Narodowego Czytania "Przedwiośnia". W skład zagrody wchodzą: dom mieszkalny, budynek inwentarski, stodoła, spichlerz oraz wolno stojąca piwnica z nadbudową. Od 1971 roku mieści się tutaj Muzeum Wincentego Witosa. Większość zabudowań zachowuje swój pierwotny charakter, jedynie budynek inwentarski (po rekonstrukcji) zaadaptowano na cele administracyjne i muzealne.

Zgłoszenie udziału prosimy dokonywać w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Władysława Stanisława Reymonta w Wierzchosławicach 33-122 Wierzchosławice 678, e-mail: gbp.wierzchoslawice@interia.pl , tel. 14-67-97-215. Osoby niezdecydowane zapraszamy również bez wcześniejszego zgłoszenia.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A