Świerczkowiacy nagrodzeni w Żywcu
access_time 2018-08-13 11:56:00
Zespół Pieśni i Tańca Świerczkowiacy został nagrodzony podczas 55. Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu – jednego z największych festiwali folklorystycznych w Europie. Nagroda została przyznana za „wyjątkową pieczołowitość w odtworzeniu obrzędu weselnego i wykorzystanie zapomnianych pieśni”.

W odbywającym się w ramach festiwalu konkursie 29. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych Świerczkowiacy zaprezentowali program „Wesele”, stworzony przez Wiesławę Hazukę, w opracowaniu muzycznym Andrzeja Radzika. Występujące w konkursie zespoły oceniała Międzynarodowa Rada Artystyczna, złożona z wybitnych specjalistów, znawców folkloru, etnomuzykologów i choreografów, między innymi z Polski, Czech, Meksyku i Australii. W tegorocznej edycji konkursu oglądać można było 16 zespołów, pochodzących z Indii, Bułgarii, Indonezji, Macedonii, Ukrainy, Rumunii, Meksyku, Serbii, Włoch, Japonii, Kazachstanu, Hiszpanii, Turcji i Polski. Polskę reprezentowały trzy zespoły. Grand Prix przyznano zespołowi „Żywczanie” z Żywca. Wśród pozostałych laureatów znalazły się zespoły z Bułgarii, Ukrainy, Serbii i Turcji.

Tydzień Kultury Beskidzkiej to święto folkloru, odbywające się w Żywcu, Wiśle, Szczyrku, Ujsołach i Makowie Podhalańskim. Festiwal co roku gromadzi liczną publiczność. Koncert finałowy w Żywcu obejrzało ponad trzy tysiące widzów.

Fot. Przemysław Sroka

Komentarze...