Centrum Logistyczne Grupy Azoty w Guben już otwarte
access_time 2018-07-25 06:33:00
W poniedziałek, 23 lipca w należącej do Grupy Azoty spółce ATT Polymers GmbH miało miejsce otwarcie nowego Centrum Logistycznego Guben. Jest to kolejna inwestycja mająca zasadniczy wpływ na rozwój segmentu tworzywowego Grupy Azoty. W uroczystości wzięli udział m. in. przedstawiciele Grupy Azoty, delegacje władz Brandenburgii, regionu Spree-Neisse, miasta Guben, a także firm współpracujących z niemiecką spółką Grupy Azoty.

- Kiedy w 2010 roku obecna Grupa Azoty S.A. przejęła spółkę Unylon Polymers GmBH w Guben, głównym celem było zbilansowanie zdolności produkcyjnych wytwarzanego w Tarnowie kaprolaktamu i poliamidu-6 oraz umocnienie naszej pozycji na rynku europejskim. Cel ten został osiągnięty, ale nasze ambitne plany rozwojowe zakładały dalszy rozwój segmentu tworzywowego. Dziś, po niespełna dekadzie, dzięki prowadzonemu z sukcesem procesowi konsolidacji i ciągłemu doskonaleniu sprawności operacyjnej jesteśmy liczącym się dostawcą tworzyw do ponad 40 krajów na świecie. Sukces, jaki odnieśliśmy na rynku dzięki przykładnej zespołowej pracy koleżanek i kolegów z Niemiec oraz Polski, stał się fundamentem naszej dalszej ekspansji na rynku poliamidu-6. Dziś Grupa Azoty jest trzecim największym producentem poliamidu-6 w UE. W ubiegłym roku zrealizowaliśmy w Tarnowie inwestycję, która pozwoliła na pełne zbilansowanie zdolności produkcyjnych kaprolaktamu i poliamidu-6 na poziomie 170 tt rocznie. To ogromne wyzwanie – nie tylko pod względem produkcyjnym ale także logistyczno-organizacyjnym. Znacząca rolę w tym projekcie odgrywa Grupa Azoty ATT Polymers – podkreśla Witold Szczypiński, wiceprezes zarządu – dyrektor generalny Grupy Azoty S.A.

- Centrum Logistyczne Guben w pierwszym rzędzie służyć będzie dystrybucji poliamidu wytwarzanego w ATT Polymers, ale w niedalekiej przyszłości za pośrednictwem tego centrum na rynki krajów Unii Europejskiej trafiać będzie również poliamid wytwarzany w Tarnowie. Znaczenie spółki ATT Polymers rośnie tym bardziej, iż aktualnie finalizujemy projekt zmiany organizacji sprzedaży tworzyw i całość operacji sprzedażowych przenosimy do Niemiec. ATT Polymers już w najbliższym czasie stanie się centralnym biurem sprzedażowym Grupy Azoty w obszarze tworzyw. To wyraźna informacja dla rynku, że rozwijamy nasz biznes tworzywowy, a ATT Polymers jest jednym z podstawowych elementów tego biznesu – zaznacza Małgorzata Malec, dyrektor Segmentu Biznesowego Tworzyw.

Centrum Logistyczne Guben obejmuje magazyn, zespół silosów oraz niezbędną infrastrukturę. Pojemność magazynu to 3500 mt, a łączna powierzchnia – 5500 m2. Dodatkowe pomieszczenia stanowią m. in. biura, warsztaty czy magazynki podręczne. Na wyposażenie składają się m.in.: silosy, stacja pakowania, system transportowy i załadunkowy. Capex inwestycji to 7,47 mln EUR, z czego 1,5 mln EUR to pomoc publiczna rządu Brandenburgii.

Komentarze...