Rowerem po mieście. Tarnów będzie miał nowe ścieżki i stacje roweru miejskiego
access_time 2018-07-06 11:27:00
W ciągu dwóch najbliższych lat Tarnów przeznaczy ponad 10 milionów złotych na budowę ścieżek rowerowych, które połączą już istniejące w mieście trasy w spójny, przyjazny i atrakcyjny system dróg rowerowych. Jesienią ma ruszyć miejska wypożyczalnia rowerów.

Sieć rowerowych tras liczy obecnie w Tarnowie blisko 70 kilometrów. Do końca 2020 ta liczba wzrośnie o kolejnych kilkanaście kilometrów. W planie jest między innymi budowa ścieżek między ulicą Romanowicza, a parkiem na Piaskówce, wykonanie dojazdu do basenu w Mościcach od strony ulicy Czerwonych Klonów oraz od strony ogródków działkowych wraz z parkingiem dla rowerów, połączenie ulicy Słonecznej z aleją Tarnowskich poprzez ulicę Starodąbrowską, Mostową, Gumniską i Dąbrowskiego. Planowana jest też budowa ścieżki rowerowej od dworca PKP wzdłuż ulicy Krakowskiej, w kierunku ulicy Tuchowskiej i budowa ścieżki wzdłuż ulicy Chyszowskiej. Trwa przebudowa istniejących już dróg rowerowych wzdłuż ulicy Elektrycznej i Spokojnej. Ścieżki zmienią nieco przebieg, zostaną przebudowane zgodnie z najnowszymi trendami, z zastosowaniem nowoczesnych technologii, dzięki czemu znacznie podniesie się ich standard a tym samym – komfort dla użytkowników. Istniejące już fragmenty ścieżek zostaną połączone w całość. Już powstaje trasa rowerowa wzdłuż ulicy Spokojnej. Budowana jest również ścieżka do Lasku Lipie. Jeszcze w tym roku miasto przeznaczy na budowę dróg rowerowych około 1,3 miliona złotych.

Rower miejski dla mieszkańca i turysty

Kosztem 2,6 milionów złotych wybudowanych zostanie 10 stacji roweru miejskiego. System ma ruszyć jesienią, już teraz trwają prace nad regulaminami korzystania z roweru miejskiego, przygotowaniem strony internetowej, wizualizacją stacji rowerowych oraz terminali. Na początek do dyspozycji mieszkańców Tarnowa i turystów będzie 100 rowerów dla dorosłych i 10 dla dzieci. Każda stacja pomieści od dziesięciu do dwudziestu miejsc do pozostawienia rowerów, a największa liczba rowerów dla dzieci znajdzie się w pobliżu Parku Strzeleckiego i przy Centrum Sztuki Mościce. Przetarg na przygotowanie i obsługę Tarnowskiego Roweru Miejskiego wygrała firma Nextbike, której systemy działają też między innymi w Warszawie, Katowicach, Gliwicach, Kaliszu, Białymstoku, Szczecinie, Lublinie i Opolu. Strona i aplikacja, za pomocą których będzie można wypożyczyć miejski rower, będzie miała nazwę rower.tarnów.pl. W grudniu 2017 roku Rada Miejska w Tarnowie podjęła uchwałę w sprawie opłat. Zgodnie z nią mieszkańcy Tarnowa, legitymujący się Kartą Miejską w wersji premium, do 30 minut będą mogli korzystać z rowerów bezpłatnie. Dla pozostałych użytkowników bezpłatny czas przejazdu wyniesie 20 minut. Opłata inicjalna, czyli kwota uiszczana przez użytkownika przy rejestracji w systemie, wyniesie 10 złotych.

Z zachodu na wschód Europy

W tym roku zakończy się też budowa i modernizacja tras rowerowych w Tarnowie, które będą częścią europejskiego szlaku EuroVelo4. Jego łączna długość w naszym mieście liczyć będzie 17 kilometrów. EuroVelo powstaje w oparciu o istniejącą już sieć lokalnych, regionalnych i krajowych tras rowerowych, łącząc je w jeden system poprzez budowanie brakujących fragmentów ścieżek, poprawianie ich standardu i jednolitym oznakowaniu. Prace obejmują ulice: Witosa, Kwiatkowskiego, Mościckiego, Szujskiego, Klikowską, Romanowicza, Piłsudskiego, Szujskiego, Kochanowskiego, Jana Pawła II i Wilczą. Przy trasie powstaną dwa Miejsca Obsługi Rowerzystów (MOR), jedno w pobliżu Lasku Lipie, drugie w Mościcach. Znajdą się na nich narzędzia do naprawy drobnych usterek, pompki, stojaki na rowery i ławki.

Mapa już istniejących i planowanych dróg rowerowych:

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A