55. Edycja Konkursu „Malowana Chata”
access_time 2018-05-31 07:00:00
Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza w dniach od 1-3 czerwca do Zalipia na Powiślu Dąbrowskim, gdzie odbędzie się 55. Edycja Konkursu „Malowana Chata”.

Japońskie biura turystyczne piszą o tej małopolskiej wsi, jako jednym z 30 najciekawszych miejsc w Europie. Rozpisują się o niej pisma turystyczne na całym świecie. Choć to nie na głównym szlaku, zajeżdżają tu rocznie setki autokarów. Malowane zalipiańskie domy corocznie fotografuje blisko 19 000 turystów z Polski i najodleglejszych miejsc Globu. Najwięcej z krajów niemiecko- i francuskojęzycznych, także z Izraela i drugiej półkuli. Cudzoziemcy stanowią 1/3 tej wielkiej rzeszy odwiedzających Zalipie.

Powiślańskie Zalipie to wyjątkowe miejsce, które wyróżnia się spośród innych tym, że niemal każdy budynek – dom, kościół, sklep – pomalowane są w słynne na całym świecie motywy kwiatowe.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie, chcąc podtrzymać tą tradycję, organizuje rokrocznie konkurs „Malowana Chata”, w którym udział biorą uczestnicy z całego regionu (w ostatnich latach ponad 100 uczestników!), a ich prace oceniają specjaliści etnografowie, historycy sztuki, artyści i dziennikarze. Konkurs ma zasięg regionalny, jeśli chodzi o wykonawców, natomiast w czasie trwania konkursu, możemy spotkać turystów z całej Europy. Przewidywana liczba odwiedzających zmagania, to około 3000 osób, w tym znaczna liczba z zagranicy. Co warte podkreślenia, „Malowana Chata” jest jednym z najdłużej trwających konkursów dotyczących sztuki ludowej w Polsce. Po raz pierwszy odbył się w 1948 r., a od 1978 r. organizowany jest przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Od kilku lat jakość Konkursu jest doceniana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w formie dotacji na jego realizację.

PROGRAM:
01-02.06 - ocena malowanych chat przez komisję konkursową
02.06 (sobota)

  • godz. 19.00 zabawa taneczna z zespołem Amadeo na placu przed Domem Malarek - wstęp wolny
  • godz. 21.00 gwiazda wieczoru duet An Dreo E Karina - koncert największych przebojów muzyki włoskiej, m.in. Al Bano i Rominy Power

03.06 (niedziela)

  • godz. 15.00 ogłoszenie wyników 55. Konkursu Malowana Chata w Domu Malarek
  • godz. 16.00 koncert wokalny w wykonaniu Kingi Kopyto i Wiktorii Woziwody

Imprezy towarzyszące:

  • wystawy rękodzieła ludowego
  • stoiska gastronomiczne
  • atrakcje dla dzieci
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A