Historia na ruinach - "Zamkomania" rozpoczęta
access_time 2018-05-18 13:00:00
Rozpoczęła się 12 Zamkomania! W tym roku również współfinansowana z budżetu Tarnowa pod honorowymi patronatami prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli, starosty Romana Łucarza i wicemarszałka Stanisława Sorysa oraz Konsula Honorowego Ukrainy w Tarnowie Bartłomieja Babuśki.

Podobnie jak w latach poprzednich, Stowarzyszenie Zamek Tarnowski wspólnie z Tarnowską Drużyną Łucznicza i Bractwem Św. Jakuba będą się starały ożywić ruiny tarnowskiego zamku. Szczególnie podczas kulminacyjnej i zarazem jubileuszowej imprezy -  X Tarnowskiego Turnieju o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry, który zaplanowano na weekend 9-10 czerwca.

Rok okrągłych rocznic:
W tym roku przypada 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Tarnów i kilka ważnych rocznic związanych z Zamkiem Tarnowskich na Górze św. Marcina, o których będzie można usłyszeć podczas organizowanych na ruinach zamku imprez.

690 lat temu Spycimir otrzymał od Władysława Łokietka wieś Tarnów Mały, leżącą na skłonie Góry św. Marcina , Spicymir rozpoczął budowę zamku, jednego z pierwszych murowanych zamków możnowładczych w Polsce.

570 lat temu zamek otrzymał Jan Amor, który dał początek linii młodszej Tarnowskich

530 lat temu  urodził się Jan Amor Tarnowski, syn Jana Amora z Tarnowa, późniejszy hetman wielki koronny i kasztelan krakowski

490 lat temu Zamek tarnowski i dochody z miasta hetman koronny Jan Amor Tarnowski oddaje do dyspozycji królowi węgierskiemu Janowi Zapolyi, który stąd podejmuje starania o odzyskanie władzy nad swoim królestwem

400 lat temu na polecenie księcia Janusza Ostrogskiego spisano inwentarz zamku i posiadłości tarnowskich.

170 lat temu na ruinach zamku tarnowskiego polscy i żydowscy mieszkańcy miasta z pomocą kilkuset żołnierzy austriackich z Pułku „Hoch – und Deutschmeister” rozpoczęli sypanie kopca ku czci ofiar rabacji w 1846 roku

80 lat temu podczas uroczystego posiedzenia Rady Miejskiej w Sali Lustrzanej książę Roman Sanguszko przekazał miastu część Góry św. Marcina z ruinami zamku tarnowskiego w celu założenia tam parku niepodległościowego im. księcia Romana Sanguszki „Sybiraka”. Darczyńca otrzymuje tytuł honorowego obywatela miasta i wydaje na cześć dostojników miejskich oraz kościelnych przyjęcie w pałacu w Gumniskach. To doskonała okazja, by zwrócić uwagę mieszkańców na  najstarszy w historii miasta zabytek – popadający w coraz większą ruinę zamek Tarnowskich. Z tej okazji planujemy też przygotowanie folderu dla uczestników lekcji i turnieju „ Historie znane i nieznane Zamku Tarnowskiego”. 

Historia na żywo
- Podobnie jak w latach poprzednich zamierzamy prowadzić akcję edukacyjną ZAMKOMANIA - informuje Ewa Kropiowska – Prezes Stowarzyszenia Zamek Tarnowski - Jednym z elementów Zamkomanii są lekcje na ruinach zamku połączone ze sprzątaniem tego miejsca. Zapraszamy na nie uczniów tarnowskich szkół i placówek oświatowych oraz wszystkich chętnych do pomocy mieszkańców. Dodatkowo, do końca września (przy sprzyjającej pogodzie) będziemy zapraszać mieszkańców na ruiny zamku, gdzie będziemy uczyć strzelania z łuku tradycyjnego. Spotkania z łucznictwem już rozpoczęliśmy. Głównym prowadzącym jest Bogusław Kara, znakomity łucznik i prowadzący od początku nasze turnieje łucznicze. Stowarzyszenie Zamek Tarnowski podczas organizowanych w ramach ZAMKOMANII imprez, będzie poruszać problemy związane z ochroną zabytków, a w szczególności zamków, przypominać postaci gospodarzy i gości Zamku Tarnowskich, a także pokazywać, jak ożywiać nawet najbardziej zaniedbane zabytki i w atrakcyjny sposób uczyć historii.

Goście na ruinach 
 Kulminacyjnym momentem Zamkomanii  będzie „ IX Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry” na ruinach Zamku. To ponadregionalna impreza, na przybędą bractwa rycerskie z Polski i Ukrainy oraz przedstawiciele ginących rzemiosł: kowal, wikliniarz, snycerz, mincerz, tkaczki, prządki, kaletnik. Wszyscy, jak przed wiekami zamieszkają na zamku, tyle że nie w komnatach ale w historycznych namiotach.  Jak to na dworze bywało, nie zabraknie tańców dworskich, które nie tylko będzie można podziwiać, ale także nauczyć się ich. Tradycyjnie zaplanowano zwiedzanie zamku z przewodnikiem dr Krzysztofem Moskalem (dwukrotnie), które zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem. 

Widzowie najbardziej wyczekują walk wojów i rycerzy.
- Podczas turnieju rozegrany zostanie szereg konkurencji związanych ze średniowiecznym fechtunkiem- wyjaśnia Łukasz Wójcik z Bractwa św. Jakuba, współorganizatora tegorocznego turnieju - turnieje 1 na 1 odbędą się w dwóch kategoriach okresowych, aby jak najlepiej pokazać ewolucję historycznego uzbrojenia i sposobu walki. Po nich stoczymy pojedynki drużynowe, zaś wieczorem zapraszamy na nigdzie wcześniej nie rozgrywaną konkurencję "szturm na zamek" i walną inscenizację bitwy. Podobnie jak w ubiegłym roku, rozegramy zawody w "średniowieczny futbol"  i zorganizujemy dedykowany specjalnie dla kobiet "bieg dam". Wszystko to odbędzie się w otoczeniu średniowiecznego obozowiska, gdzie na ciekawskich czekać będą w pełni historycznie wyposażone, ręcznie szyte namioty i rekonstruktorzy chętni podzielić się swoją wiedzą i pasją. Łucznicy uczczą 100 rocznicę odzyskania niepodległości.

Na zakończenie ZAMKOMANII, najprawdopodobniej pod koniec września lub początku października, w zależności od pogody, odbędzie się II Otwarty Turniej Łucznictwa Tradycyjnego dla tych, którzy uczestniczyli w warsztatach na zamku oraz bardziej zaawansowanych łuczników. Turniej będzie zorganizowany dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości z podkreśleniem „Tarnów – pierwszy niepodległy”.

Poza uczczeniem ważnych postaci historycznych, a także turniejowej promocji ruin zamku (najstarszego zabytku miasta, często niesłusznie pomijanego w przewodnikach ze względu na zły stan zachowania), stowarzyszenie przewiduje promocję marki Tarnów poprzez eksponowanie dorobku naukowego i artystycznego osób pasjonujących się historią naszego miasta. 
Doświadczenie pokazuje, że dzięki akcji ZAMKOMANIA, wielu mieszkańców miasta po raz pierwszy miało okazję poznać historię tego miejsca i uczestniczyć w turnieju rycerskim.
Zorganizowanie ZAMKOMANII nie byłoby możliwe gdyby nie dotacja z budżetu Miasta Tarnowa – informuje Ewa Kropiowska.- Całkowity koszt projektu to 35 130,00 złotych z czego 13010,00 złotych otrzymaliśmy z dotacji ( 37,03 procent). Stowarzyszenie chce, by dzięki akcji ZAMKOMANIA jak najwięcej osób dowiedziało się o roli zamku Tarnowskich w historii Polski, odczuło potrzebę zwiedzania zabytków i nauczyło się właściwego korzystania z dóbr kultury.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A